„Padesátnici už milovat nemůžu.“ Známý francouzský spisovatel spustil bouři na sítích

HalfPageAd-1

rok

08. 01. 2019 • 13:33

Osobní vkus jednotlivce, nebo sexismus a misogynie? Francie diskutuje o kontroverzním výroku známého spisovatele, který prý není schopen milovat ženy starší padesáti let. Jeho slova vyvolala další polemiku o politické korektnosti.

Mobile-rectangle-3

„Řeknu vám pravdu…v padesáti letech nejsem schopen milovat ženu, které je 50… Tělo 25leté ženy, to je něco mimořádného. Tělo 50leté ženy není vůbec mimořádné,“ prohlásil v rozhovoru pro ženský magazín Marie Claire francouzský spisovatel a televizní moderátor Yann Moix.

Jeho slova vyvolala bouři na sociálních sítích. Kritika se v posledních dnech valila ze všech stran, celá řada známých žen reagovala na Twitteru – některé rozzlobeně, jiné vtipně a ironicky. Například novinářka Enora Malagréová nejdříve odsoudila „nekonečný nevkus“ a misogynii Moixe, poté zveřejnila tweet s fotografií 51leté americké herečky Julie Robertsové: „Bohužel, Julie Roberts, s Yannem Moixem nemáš žádnou šanci, jsi už padesátnice,“ napsala.

Prakticky stejný nápad měla i herečka a režisérka Amelle Chahbiová, jež zveřejnila tweet s obdobným textem a snímkem 52leté herečky Hale Berryové. Poetičtější odpověď pak zvolila další herečka a komička, Anne Roumanoffová: „Zamilovanost, to není jen fyzično, pevné hýždě, je to také poněkud magické spojení dvou duší. Přeji vám, abyste toto štěstí také někdy poznal.“

S humorem pak reagovala herečka Marina Foïsová: „Více než jeden rok a 14 dní na to vyspat se s Yannem Moixem. Dá-li bůh, stane se to,“ napsala na Twitteru. Na Moixova slova ale odpovídali i muži – například redaktor společenské rubriky agentury AFP Jean-Francois Guyot zveřejnil na Twitteru jako odpověď fotografii nahého ženského pozadí.

Moix se zároveň ve výše zmíněném rozhovoru svěřil, že randí jen s Asiatkami, nejlépe s Korejkami, Číňankami a Japonkami. Jiné ženy ho prý už nepřitahují. Podle francouzsko-čínské autorky Grace Ly spisovatelova slova jen posilují stereotypy: „Tím, že je redukuje na jejich fyzickou přitažlivost, přirovnává ženy z asijského kontinentu k prostým předmětům, které se dají měnit jeden za druhý. Mám dojem, že jsem jen nějaký výrobek v regálu supermarketu,“ citoval autorku server Huffington Post.

Ve Spojených státech už mají pro Moixovu sexuální fascinaci vědecký termín – žlutá horečka, tedy koncept erotizující určitou etnickou skupinu. Přišla s ním Robin Zhenová z Yaleské univerzity, podle níž jde o jistou formu rasistického fetišismu.

Z mnoha stran kritizovaný spisovatel ale našel ve Francii i svého zastánce. V deníku Le Parisien se za Moixe postavil známý psychoanalytik Gérard Miller. „Nezačněme posuzovat naše blízké podle jejich fantazií,“ řekl s tím, že spisovatelovy fantazie se sice mohou zdát misogynní a rasistické, lidská sexualita ale není nijak standardizována a „přání každého z nás je vždycky jedinečné“.

V rádiu RTL se včera ke kritice vyjádřil i samotný Moix, podle něhož „nejsme odpovědní za svůj vkus a za své sklony“. Omluvit se těm, která jeho slova mohla ranit, odmítl. „Nelituji těch poznámek, které se týkaly jen mě samotného. Mám rád, co chci a nebudu se zodpovídat tribunálu vkusu,“ prohlásil.

SDÍLET

Billboard-bottom-1