Paradise Papers: Dokumenty z daňových rájů ukazují na okolí Trumpa i Alžběty II.

Zahraniční média zveřejnila informace z dokumentů právnické kanceláří Appleby, které sídlí v daňových rájích a jsou napojené na řadu známých a bohatých osobností z celého světa. Mezinárodní investigativní vyšetřování ukazuje, že své jmění si v zámoří ukryli lidé napojení na britskou královnu Alžbětu II. nebo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

 

Informace pocházejí z 13,4 milionu dokumentů, které se dostaly do rukou novinářů z německého listu Süddeutsche Zeitung. Ti na nich pak dále pracovali s kolegy z Guardianu, BBC nebo New York Times. Podle jejich zjištění odkrývají, jak funguje prostředí, ve kterém si movité osobnosti mohou ukrývat své jmění. Dokumenty pocházejí od firem, které poskytují služby v celkem 19 daňových rájích. 

Uniklé záznamy pokrývají dlouhé období od roku 1950 do roku 2016. Databáze obsahuje miliardové smlouvy, bankovní záznamy a e-maily týkající se zhruba 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa. Co do obsahu tak překonávají dřívější Panama Papers, která se na venek dostala podobným způsobem.

Kalouskovi ukazoval, že je jednička, manželku si našel ve straně. Profil Mirka Topolánka

Britská královna Alžběta II.

Miliony liber ze soukromého majetku britské královny byly investovány do fondu na Kajmanských ostrovech. Podle dokumentů by se mělo jednat asi o 500 milionů liber. Část peněz šla na účet oděvní společnosti Brighthouse, která čelí obvinění kvůli znevýhodňování chudých rodin a zranitelných lidí. 

Dokumenty vůbec poprvé ukazují, že královna má stále ještě svůj majetek a to díky vévodkyni z Lancesteru, díky které investovala do celé řady fondů. Vévodkyně tvrdí, že o vyšetřování společnosti Brighthouse nevěděla, dozvěděla se o ní prý až od novinářů z deníku Guardian a dalších reportérů, kteří se na kauze Paradise Papers podílejí.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Na investování nic nelegálního není, neexistují ani důkazy o tom, že by královna neplatila daně, britskou společnosti teď ale hýbe otázka, jestli by královská rodina ale měla do fondů v daňových rájích vůbec investovat.

Trumpovi muži

Dokumenty také naznačují poměrně živé investování členů Trumpova kabinetu v daňových rájích, stejně tak obchody a převody jeho poradců a sponzorů. Zajímavý je například převod peněz mezi firmou, který vlastná zeť ruského prezidenta Vladimira Putina a společnosti napojené na amerického ministra obchodu Wilbura Rosse. 

Navzdory Trumpovým předvolebním slibům, že přivede zpátky dolary na americkou půdu, mají ale v daňových rájích investice i další jeho blízcí. Například Gary Cohn, prezidentův ekonomický poradce, v letech 2002 a 2006 figutoval ve vedení 22 firem na Bahamách, odstoupil z nich když se stal prezidentem v Goldman Sachs.

V Praze se objevil tajemný billboard s cizím písmem. Víme, co na něm stojí

Rex Tillerson, americký ministr zahraničí, taky není nováčkem v investicích. Podle odhalených dokumentů byl ředitelem společnosti, která byla registrovaná v daňových rájích a měla obchodovat s energetikou na Blízkém východě. Steven Mnunich, americký ministr financí, měl podle investigativců financovat soukromá letadla pro bohaté klienty v daňových rájích. A novináři uvádějí i další příklady z Trumpova okolí.

Ruské investice do Facebooku a Twitteru

Ruské instituce napojené na Vladimira Putina investovaly významné částky do společností Facebook a Twitter, a to přes obchodního partnera Trumpova zetě Jareda Kushnera, ukazují uniklé dokumenty.

Peníze posílal ruský technologický magnát Juri Milner, který zároveň vlastní podíl ve firmě, kterou Kushner spoluvlastní. Tyto dokumenty pravděpodobně dále rozvíří skandál okolo ruského vlivu na americké prezidentské volby. Problémy můžou přinést i sociálním sítím a právě Kushnerovi. 

Naznačují také, že peníze do daňových rajů vyvádí také společnosti Apple nebo Nike, tak aby odváděly méně peněz státům.

Češi v Paradise Papers

Podle serveru Investigace.cz, který se kauzou v Česku zabýval, se v dokumentech nachází 12 060 dokumentů, které se přímo dotýkají Česka. Z toho je 8 tisíc dokumentů pochází z právních kanceláří Appleby na Bahamách a Asiaciti v Singapuru.

Nejčastěji se mezi nimi objevuje jméno Viktora Koženého, který je v nich spojován hlavně s rozprodojem České národní plavby přes maltské firmy. Harvardské fondy, které patřily do portfolia Koženého a jeho partnera Borise Vostrého jsou dodnes symbolem tunelování investičních fondů. Oba urpchli do zahraničí.

V dokumentech se jméno Koženého objevuje v souvislosti s firmou Renaissance Capital Group Limited. Tu spravuje právník, který v minulosti obhajoval například Kaddáfího syna.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

SDÍLET
sinfin.digital