Pašeráci na Facebook dávají videa s mučením migrantů. Vydírají příbuzné a síť je na to krátká

Info.cz, ekb

28. 08. 2017 • 07:00

Na sociální síti Facebook se šíří děsivá videa, na kterých jsou biti a mučeni migranti z východní Afriky. Na internetu je zveřejňují libyjské gangy pašeráků lidí, aby tak vylákaly peníze z rodin migrantů. Sociální sítě s Facebookem v čele však pašeráci využívají například i k vzájemnému informování se o situaci na migračních trasách nebo k inzerci svých služeb. Facebook se kritice brání, podle organizace OSN pro migraci však nedělá dost. NA problém poukázal britský The Independent.

Na videích je podle britských novinářů například zachycen muž ze Somálska rozdrcený pod tíhou obřího kusu kamene, podobných snímků však pašeráci a novodobí otrokáři z Libye zveřejňují na Facebooku mnohem víc.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) videa gangy zasílají i samotným rodinám lidí, kteří na děsivých záběrech figurují. Spolu se záznamy se většinou pojí taky výzva, aby příbuzní uhradili tučnou sumu.

Zástupci Facebooku se dušují, že videa ze stránek stahují a přes britský deník The Independent vyzývají uživatele, aby „tento druh chování nahlásili, aby mohl být zkontrolován a co nejrychleji odstraněn“.

Podle Independentu však například video, na kterém jeden z běženců říká, že ho pašeráci mlátí kovovými tyčemi, na sociální síti zůstává. Odstraněno nebylo ani video, na kterém migrant prosí rodinu o pomoc.

Facebook však pašeráci nevyužívají jen k vydírání a publikování videí plných týrání a mučení, ale hlavně k inzerci nabídek, díky kterým mají být migranti dopraveni do vysněné Evropy. Sociální síť se hájí, že něco takového je proti jejím standardům.

„Nabízet služby, kterými bychom se účastnili, podporovali nebo propagovali pašování lidí, na Facebooku je proti standardům naší společnosti. Domníváme se také, že je důležité, aby Facebook zůstal místem, kde mohou lidé zvyšovat povědomí o důležitých a někdy kontroverzních otázkách,“ uvedla společnost pro The Independent.

Přístup sociálních sítí se stal terčem kritiky operačního ředitele IOM Mohameda Abdikereho, který pro britské The Times řekl, že by Facebook a další technologičtí giganti měli v tomto ohledu být víc aktivní a vyzval je, aby „vynaložili skutečné úsilí, aby pašerákům zabránili využívat své platformy k vydírání“. Faktem ovšem je, že dokud nezmizí poptávka, bude těžké podobné nabídky eliminovat. Když ne na Facebooku, tak na jiné populární síti.

SDÍLET