Passe sanitaire jako cesta ke svobodě. Francie schválila kontroverzní bič (nejen) na neočkované zdravotníky

Bez očkování nebo pravidelných testů se do normálního života opravdu nevrátíte – takový vzkaz vyslal Francouzům tamní parlament. Po dlouhých debatách v úvodu týdne definitivně schválil tzv. zákon o zdravotním pasu. Passe sanitaire bude propustkou například ke kulturnímu životu a zábavě. Nová norma přináší přísné podmínky i pro zdravotníky. A už několik dní proti ní opakovaně protestují desítky tisíc lidí po celé Francii.

Francouzské Národní shromáždění schválilo znění zákona o „zdravotním pasu“ a povinném očkování pro vybrané skupiny pracovníků v noci na pondělí. To vše v kontextu protestů, které se už několik dní odehrávají v ulicích po celé Francii. Poslední takový protest čítal v součtu asi 160 tisíc manifestantů, z toho přes deset tisíc v Paříži

Nový zákon rozšiřuje seznam míst, na kterých je vyžadován tzv. passe sanitaire (zdravotní pas), který mají všichni Francouzi k dispozici v podobě QR kódu v mobilní aplikaci TousAntiCovid (Všichni Proti Covidu). Prokázat neinfekčnost lze negativním testem, certifikátem o očkování nebo průkazem o prodělané nemoci. Nově bude toto potvrzení vyžadováno v kulturních a zábavních podnicích, kde se nachází více než 50 lidí. Opatření se v praxi bude týkat především kaváren, restaurací, hromadné dopravy, ale i zdravotnických zařízení.

sinfin.digital