„Počítače zkomplikovaly naše životy.“ Trump zvláštním výrokem přešel téma protiruských sankcí

Lukáš Pospíšil

Včera Donald Trump na Twitteru psal o tom, jak mu Barack Obama a jeho okolí „házejí klacky pod nohy“. Stačilo jen pár hodin a telefonát s úřadující hlavou USA a budoucí vládce Ameriky úplně otočil. K tomu přidal zlehčující poznámku ohledně sporu s Ruskem o hackerský útok na americké volby a jednou větou odmítl přínos, který moderní technologie mají pro lidský život.

Donald Trump posledním výstupem opět upoutal. Před novináře předstoupil v netradičních kulisách svého floridského sídla a s podobně netradičním doprovodem. Po jeho boku se objevil kontroverzní boxerský promotér Don King.

A zatímco na Twitteru Trump psal o pobuřujících výrocích Baracka Obamy a překážkách, kvůli kterým převzetí moci vůbec není hladké, na Floridě už novinářům říkal něco jiného.

Předávání administrativy podle něj pokračuje „velmi, velmi hladce“. Středeční telefonát s Obamou byl podle Trumpa příjemný a oba si prý spolu dobře rozuměli „až na několik výroků“.

Hackerský útok na volby v USA?

Barack Obama 16. prosince řekl, že Rusové jsou odpovědní za hackerské útoky proti Demokratům během volební kampaně. Poznamenal, že nešlo o „propracovanou špionážní akci“. Doufá, že budoucí prezident nedopustí, aby cizí mocnost ovlivnila americké volby.

Nezůstalo jen u předávání moci. Trump se na Floridě dotkl také tématu sankcí proti Rusku, kterými nově hrozí republikánský senátor Lindsey Graham kvůli možnému ovlivnění listopadových voleb v USA ruskými nebo Ruskem podporovanými hackery. Téma je momentálně nejcitlivějším bodem americko-ruských vztahů. Trump ho ale tři týdny před nástupem do funkce lakonicky přešel s poznámkou že „život by měl jít dál.“

V zásadě se tak potvrzuje, že Trump téma nechce dál rozdmýchávat a s jeho nástupem do Bílého domu vzájemný spor s Moskvou do jisté míry odezní v zájmu urovnání vztahů.

sinfin.digital