Počtvrté Merkelová. Německá kancléřka potvrdila další kandidaturu

Německá kancléřka Angela Merkelová se znovu pokusí obhájit post ve vedení země. Své ambice potvrdila na večerní tiskové konferenci. Veřejnosti slíbila, že udělá vše, aby Německo zůstalo silné a jednotné. V zemi podle ní není místo pro nenávist.

Její rozhodnutí znovu se ucházet o kancléřský úřad se všeobecně očekávalo. Německý deník Bild informoval, že podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění si Merkelovou za kancléřku nadále přeje 55 procent Němců.

Angela Merkelová

Politička, která vyrostla v někdejší NDR, vede německou vládu již 11 let, kancléřkou je od 22. listopadu 2005. Ještě o pět let déle pak stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na její oblibu měla v posledních měsících výrazný dopad migrační krize, přesto podle veřejnosti patří mezi nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější německé politiky. Pokud příští rok ve volbách uspěje, může se v délce vládnutí vyrovnat Konradu Adenauerovi (kancléřem 14 let) či dokonce Helmutu Kohlovi (16 let).

Obliba političky, která je u moci už 11 let, tak znovu začíná narůstat. Oproti srpnovým šetřením si polepšila o pět procentních bodů.

Zhruba za dva týdny se koná sjezd CDU, který by měl Merkelovou na další dva roky potvrdit v čele strany. Parlamentní volby by se měly v Německu konat v září příštího roku.

Dalo se to očekávat...

České politiky opětovná kandidatura německé kancléřky nepřekvapila. „Dalo se to čekat. Je mimořádnou osobností," míní třeba předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Rozhodnutí mě nepřekvapuje, dalo se očekávat," uvedl také předseda ODS Petr Fiala. „Je zcela věcí německých občanů, komu dají v příštím roce ve volbách důvěru," doplnil. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček rozhodnutí Merkelové znovu kandidovat nehodnotil. „Je to plně věcí paní kancléřky," sdělil ČTK.

Dvaašedesátiletá Merkelová patří nadále mezi nejoblíbenější německé politiky, i když ji oslabily rostoucí výhrady obyvatelstva k její migrační politice. To se promítlo do propadu křesťanských demokratů, kteří by ve volbách mohli dostat kolem 32 procent hlasů, tedy o skoro deset procentních bodů méně než v předchozích volbách v roce 2013. V rámci pravice ale nemá podle všeobecného mínění rovného soupeře a je mnohem populárnější než kterýkoli sociálnědemokratický politik.

 

Velkou autoritu si udržuje i v zahraničí, kde ji po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách označil deník The New York Times za poslední obránkyni humanistických hodnot na Západě.

SDÍLET
sinfin.digital