Pod prchlivým saúdským princem MBS se houpe židle, postavila se proti němu část královské rodiny

HalfPageAd-1

Pavel Novotný

21. 11. 2018 • 07:00

Mocní členové saúdské královské rodiny usilují o to, aby se vlivný korunní princ a hybatel reforem Mohamed bin Salmán po smrti svého královského otce nestal novým panovníkem. Píše to agentura Reuters a s ní i arabská média, podle kterých stávající vládce Salmán poprvé v životě podnikl cestu po pouštní zemi právě proto, aby doma upevnil moc svou i následníka trůnu známého jako MBS. Poslední kapkou, která mobilizovala příslušníky vládnoucího klanu, je prý princův podíl na vraždě žurnalisty Džamála Chášukdžího.

Mobile-rectangle-3

Je pro ně prý příliš prchlivý, nevyzpytatelný, mocichitvý. A sebestředný. Vyděsil je nejen pokynem k vraždě opozičního novináře Chášukdžího, ale i tvrdostí, s jakou zahnal do (politického) kouta konkurenční větve rodu. Prý už desítky vlivných příslušníků saúdské královské rodiny daly jasně najevo, že si MBS nepřejí jako budoucího krále. Alespoň to s odkazem na arabské zdroje píše agentura Reuters.

Pro vysvětlenou: pouští monarchii vládne široký klan čítající stovky princů. Většina z nich nemá reálnou šanci obsadit trůn, mluví ale do dění v rodině a tím i zemi. Následnictví tu – alespoň dosud – nebylo automatické jako v jiných monarchiích, ani nadiktované jako v nominálně republikánských režimech typu Sýrie, kde vládne v pořadí druhý Asad (teď Bašár). Nejvyšší posty saúdské monarchie obsazují ti členové rodiny, na kterých se dohodly po často zdlouhavých rozhovorech její jednotlivé větve.

Což se fakticky děje nyní. Rostoucí počet mocných princů volá po tom, aby se následníkem stal místo MBS šestasedmdesátiletý princ Ahmed, jediný (přeživší a zároveň) vlastní bratr krále Salmána. Muž, který se desetiletí podílel na řízení ministerstva vnitra, je velmi umírněným, přesto slyšitelným kritikem současného vedení země. Navíc se vrátil domů z dobrovolného, byť neoficiálního exilu, čímž především v arabském tisku vyvolal řadu spekulací.

Stejně jako vůbec první propagační cesta panovníka po saúdských regionech, které se všímá server Al-Monitor. „Salmán jel napravovat škody,“ píše jeho komentátor Bruse Riedel, podle kterého se tak král snaží získat loajalitu pro sebe a syna. A to zřejmě i za cenu, že země dočasně poleví v modernizačním úsilí. Monarcha v odlehlých, nábožensky konzervativních koutech Saúdské Arábie rozdával sliby i peníze také těm pracovníkům veřejného sektoru, kteří si podle reformní vize jeho syna odměnu už nezaslouží.

Co se Ahmeda týče, ten se sice podle všeho nakonec s MBS střetne, nikoli však kvůli reformám. Ty totiž údajně podporuje také. Stejně jako všechny závazky, které MBS uzavřel. Ostatně, Spojené státy už podle agentury Reuters daly najevo, že se sice cenného přátelství současného korunního prince MBS jen tak zřeknout nehodlají, pokud však v Saúdské Arábii dojde na lámání chleba, Ahmed by jim na trůnu vlastně… nevadil. Tím spíše, pokud zastaví údajné námluvy prince MBS s Ruskem, od kterého chce pro svou armádu nakoupit moderního protiletadlového systému S-400.

SDÍLET

Billboard-bottom-1