Podvody u amerických voleb? Trump „žádá o rozsáhlé vyšetřování“

„U voleb se podvádělo,“ trvá si na svém Donald Trump, který od listopadu tvrdí, že během hlasování o americkém prezidentovi docházelo k opakovanému hlasování, že jako voliči byli registrovaní i zemřelí a volili také nelegální migranti. Ke svým nařčením zatím nenašel jediný důkaz, podvádění u voleb chce proto nechat vyšetřit. 

„Na základě výsledků zlepšíme volební procedury,“ dodal k plánovanému prověření volebních podvodů Trump na svém twitterovém účtu.

Nový prezident chce prošetřit například případy, kdy byli voliči údajně registrováni ve dvou státech zároveň. To by ale podle informací listu Herald Tribune zahrnovalo i Trumpova současného poradce Stevea Bannona, který je podle informací tamních novinářů zapsaný na Floridě i v New Yorku.

Trump dále zmiňuje údajné falešné hlasy zemřelých osob a hlasování nelegálních přistěhovalců. Šéf Bílého domu totiž tvrdí, že pro jeho sokyni Hillary Clintonovou hlasovalo až pět milionů nelegálních migrantů, kteří k hlasování ve volbách nemají oprávnění.

Obamova popularita je nejvyšší od roku 2009, Trumpovi voliči svých hlasů začínají litovat

Trump doufá, že prošetření přinese kýžený výsledek a podezření na machinace s volebními lístky se potvrdí. Zatím totiž nemá žádný důkaz, o který by se mohl opřít. Nepodpořili ho ani republikánští volební úředníci v klíčových amerických státech, kteří podle svých slov žádný důkaz o podvádění nenašli.

Jak v úterý řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer, Trump machinaci s hlasy stále věří a to „na základě studií a důkazů, které mu prezentovali lidé“. Mluvčí ale odmítl říct, o jaký výzkum konkrétně jde. 

SDÍLET
sinfin.digital