Pohled do útrob palestinského Hamásu: Korupce, opulentní večeře a vyzvědačství pro Írán

Pavel Novotný

05. 07. 2019 • 18:00

Coby syn prominentního zakladatele palestinského hnutí Hamás vyrůstal v této organizaci vlastně od narození. Teď z ní zběhl a v rozhovoru s izraelským novinářem popsal opulentní životní styl hamasistů žijících v Turecku. Zatímco obyvatelé palestinské Gazy, kde Hamás vládne, bojují s nedostatkem a frustrací doslova každý den, turečtí vyslanci islamistické organizace večeří v luxusních restauracích, kde utrácejí stovky dolarů. Tedy alespoň podle slov vysoce postaveného dezertéra.

Jmenuje se Suhajb Jusúf a je mu 38 let. Narodil se do rodiny Hasana Jusúfa, jednoho z nejváženějších duchovních lídrů radikálně islámského Hamásu. Suhajb se nedávno rozhodl hnutí opustit, jmenovitě jeho civilní reprezentanty působící v Turecku. Zmizel do nejmenované asijské země, podle některých indicií je v Kambodži. Odtud promluvil s izraelskou televizí Kanál 12.

„Žijí v módních hotelech a luxusních apartmánech, jejich děti docházejí do drahých soukromých škol. Hamás je velmi dobře platí, mzdy se pohybují mezi čtyřmi a pěti tisíci dolary měsíčně. Mají k dispozici osobní strážce, bazény, výletní domy na venkově. Jedí v nejlepších restauracích, viděl jsem je v podnicích, kde jeden jediný chod stojí dvě stě dolarů,“ nechal se v izraelském éteru slyšet Suhajb. Hovořil o těch členech hnutí, kteří z Turecka vyvíjejí zpravodajskou činnost pro cizí rozvědku. „Neshánějí informace potřebné pro palestinský odboj, získaná data prodávají Íránu,“ dodává dosavadní hamasisitický insider.

Izrael

A koho prý zaměstnanci Hamásu v zahraničí sledují, ba i pomocí vysoce profesionálních zařízení odposlouchávají? Údajně palestinskou konkurenci ze Západního břehu, kde vládou politici z umírněnější a sekulární skupiny Fatah. Podle renegáta jsou ale schopni zachytit také izraelské hovory stejně jako komunikaci v některých arabských zemích. Je na místě připomenout, že Suhajbova slova si nezávislá média budou ověřovat stěží. Vrcholí navíc krize mezi Íránem na straně jedné a USA, Izraelem i Saúdskou Arábií na té druhé. Podobná nařčení o nepřátelských činech Íránu vůči umírněným Arabům i židovskému státu tak Teherán může smést ze stolu s tvrzením, že jde o zpravodajskou hru. Problém je v tom, že podobné indicie se neobjevily poprvé.

Mimochodem, Suhajb není prvním členem rodiny islamistického předáka Hasana Jusúfu, který prchnul z hamasistických pozicí. Jeho bratr Mosab spolupracoval s izraelskou tajnou službou celých deset roků (1997 až 2007) a zabránil prý řadě teroristických útoků. Veřejně také vyhlásil, že konvertoval ke křesťanství. Nyní žije v USA. Nicméně, Suhajb po své dezerci považoval za nutné opakovat, že on s židovským státem nikdy nespolupracoval. A ani se k tomu nechystá.

Informace o rozpustilosti vysoce postavených příslušníků hnutí navíc rozčilují běžné obyvatele Pásma Gazy, kteří začínají mít s vládou proklamativně nezištného a obětujícího se Hamásu vážný problém. V jejich regionu panuje nadpoloviční nezaměstnanost. Průměrná měsíční mzda zde činí (v přepočtu) asi 360 dolarů, což znamená, že v Turecku pracující reprezentanti Hamásu dostávají zhruba její čtrnáctinásobek. Nicméně, v Pásmu se najdou i rodiny, které musejí třicet dní přečkat s ekvivalentem sta dolarů.

Nejde ale jen o rozmařilost zahraničních vyslanců prý zbožné skupiny. Palestinská investigativní reportérka Hažar Harbová přišla podle listu The Arab Weekly na to, že zdraví obyvatelé izolovaného Pásma podpláceli lékaře, aby jim v příslušných papírech vykouzlili závažnou chorobu. Zfalšovaná zdravotní dokumentace posléze umožnila korupčníkům požádat o cestu do Egypta. Jinými slovy, šlo o vysněnou cestu z Gazy.

Reportáž byla odvysílána v červnu 2016 a od té doby žurnalistka zažívá jen ústrky. „Prokleli mě, vyhrožovali násilím a dokonce obvinili z kolaborace s Izraelem,“ vypověděla pronásledovaná publicistka pro organizaci Amnesty International (AI). Ba co více, v nepřítomnosti byla dokonce odsouzena k pokutě ve výši jednoho tisíce šekelů (přes 6 300 korun) a půlročnímu vězení, kterému unikla proto, že pobývala v zahraničí. Mimochodem, léčila se v Jordánsku s rakovinou prsu. Publicistka se proti rozsudku odvolala. „Jsme hluboce znepokojeni tím, že Hažar Harbová čelí šestiměsíčnímu pobytu za mřížemi prostě jen pro to, že dělá svoji práci,“ uvedl zástupce regionálního ředitele AI Sálih Hidžazí.

SDÍLET