Poprvé bez Islámského státu. Iráčtí křesťané v okolí Mosulu mohou znovu slavit svátky

Stovky iráckých křesťanů se dnes shromáždily ve městě Bartalla, vzdáleného asi 15 kilometrů východně od Mosulu, které se v říjnu podařilo dobýt z rukou Islámského státu. Vánoční svátky mohou místní obyvatelé slavit poprvé od roku 2013.

„Cítíme smutek a zároveň i štěstí," uvedl místní biskup ještě před konáním vánoční mše v bartallském kostele, který byl během islamistické vlády těžce poškozen. „Jsme smutní, když vidíme, co se stalo s našimi nejposvátnějšími místy," dodal s odkazem na poničené sochy a kříže. Na druhou stranu se ale prý cítí šťastný kvůli tomu, že se ve městě může uskutečnit první mše po několika letech.

Křesťané v oblasti dostali většinou od Islámského státu na výběr: buď zaplatí daň, přestoupí na islám nebo zemřou. Množství lidí tehdy před násilnostmi uprchlo do kurdských oblastí Iráku.

Exkluzivně z Mosulu: Jediný muž, který se postavil Islámskému státu

Ještě nejspíš nějakou dobu potrvá, než se budou moci všichni lidé do města vrátit, v oblasti bylo totiž poškozeno množství budov i infrastruktura. První obyvatelé ale již dorazili. „Dnešek je nejlepším dnem mého života. Občas jsem si myslela, že se už nikdy nevrátím," uvedla jedna z místních obyvatelek, která našla dočasné útočiště v kurdském Irbílu.

Irácká armáda dobyla Bartallu již v říjnu, krátce po zahájení ofenzivy s cílem dobýt Mosul. Ofenziva je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

SDÍLET
sinfin.digital