Poprvé bez Islámského státu. Iráčtí křesťané v okolí Mosulu mohou znovu slavit svátky

ČTK

24. 12. 2016 • 18:11

Stovky iráckých křesťanů se dnes shromáždily ve městě Bartalla, vzdáleného asi 15 kilometrů východně od Mosulu, které se v říjnu podařilo dobýt z rukou Islámského státu. Vánoční svátky mohou místní obyvatelé slavit poprvé od roku 2013.

„Cítíme smutek a zároveň i štěstí," uvedl místní biskup ještě před konáním vánoční mše v bartallském kostele, který byl během islamistické vlády těžce poškozen. „Jsme smutní, když vidíme, co se stalo s našimi nejposvátnějšími místy," dodal s odkazem na poničené sochy a kříže. Na druhou stranu se ale prý cítí šťastný kvůli tomu, že se ve městě může uskutečnit první mše po několika letech.

Křesťané v oblasti dostali většinou od Islámského státu na výběr: buď zaplatí daň, přestoupí na islám nebo zemřou. Množství lidí tehdy před násilnostmi uprchlo do kurdských oblastí Iráku.

Ještě nejspíš nějakou dobu potrvá, než se budou moci všichni lidé do města vrátit, v oblasti bylo totiž poškozeno množství budov i infrastruktura. První obyvatelé ale již dorazili. „Dnešek je nejlepším dnem mého života. Občas jsem si myslela, že se už nikdy nevrátím," uvedla jedna z místních obyvatelek, která našla dočasné útočiště v kurdském Irbílu.

Irácká armáda dobyla Bartallu již v říjnu, krátce po zahájení ofenzivy s cílem dobýt Mosul. Ofenziva je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

SDÍLET