V Jižním Súdánu přistáli japonští vojáci. Jde o první zahraniční misi japonské armády od druhé světové války. Její nasazení umožňují nové zákony, které loni schválil japonský parlament. Doposud to zakazovala pacifistická ústava země, napsala agentura Reuters.
Japonští vojáci se v Jižním Súdánu připojí k mírovým silám OSN. Společně budou budovat infrastrukturu ve zbídačeném vnitrozemí, které mnoho let sužovala občanská válka.
Příslušníci japonských ozbrojených sil podle nových předpisů smějí reagovat na volání o pomoc pracovníků Spojených národů. Pravděpodobně také budou chránit základny OSN, které se staly terčem několik útoků.
Podle kritiků existuje riziko, že mise vtáhne japonské vojáky do ozbrojeného konfliktu. Japonská ústava, která vznikla pod dohledem USA po druhé světové válce, zakazovala využívat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany země. Ústava vznikla jako důsledek války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.
Pracovník japonského vojenského úřadu Cujoši Higuči řekl, že v jihosúdánském hlavním městě Juba dnes ráno přistálo 67 vojáků, dalších 63 by mělo dorazit odpoledne. Zbývající příslušníci 350členného kontingentu prý dorazí nejpozději 15. prosince.