Poslední okamžiky polského řidiče. Zaslouží si vyznamenání, nebo už bojovat nemohl?

Michaela Kratochvílová

27. 12. 2016 • 09:58

Část německé veřejnosti podepisuje petici pro prezidenta Joachima Gaucka, aby získal polský řidič kamionu Lukasz Urban Spolkový kříž za zásluhy in memoriam. Najdou se ale i skeptické hlasy. Druhý tábor podpořil německý deník Bild, který se odvolává na prozatím neveřejné výsledky pitvy.

Byl polský řidič kamionu Lukasz Urban hrdina, který zásahem z posledních sil pomohl při útoku na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz zabránit ještě horšímu scénáři? Zpočátku tomu vše nasvědčovalo.

Němci dokonce prostřednictvím petice, kterou k časným ranním hodinám v úterý 27. prosince podepsalo více než 37 tisíc lidí, vyzvali prezidenta Joachima Gaucka, aby zesnulému řidiči dodatečně udělil spolkový kříž za zásluhy.

Deník Bild teď ovšem přišel s novou informací. Jeho redaktoři se odvolávají na zpřesněné výsledky pitvy, která prý dokládá, že Polák utrpěl zásah střelnou zbraní do hlavy už dříve, mezi 16:30 a 17:30, a ztratil hodně krve. Nevylučují ovšem, že byl v době útoku naživu.

Informace deníku Bild převzala také další německá média a rovněž tamní tisková agentura DPA. Všichni se odvolávají na Bild, oficiální místa zatím nová tvrzení nepotvrdila ani nevyvrátila.

SDÍLET