Poslední okamžiky polského řidiče. Zaslouží si vyznamenání, nebo už bojovat nemohl?

Část německé veřejnosti podepisuje petici pro prezidenta Joachima Gaucka, aby získal polský řidič kamionu Lukasz Urban Spolkový kříž za zásluhy in memoriam. Najdou se ale i skeptické hlasy. Druhý tábor podpořil německý deník Bild, který se odvolává na prozatím neveřejné výsledky pitvy.

Byl polský řidič kamionu Lukasz Urban hrdina, který zásahem z posledních sil pomohl při útoku na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz zabránit ještě horšímu scénáři? Zpočátku tomu vše nasvědčovalo.

Němci dokonce prostřednictvím petice, kterou k časným ranním hodinám v úterý 27. prosince podepsalo více než 37 tisíc lidí, vyzvali prezidenta Joachima Gaucka, aby zesnulému řidiči dodatečně udělil spolkový kříž za zásluhy.

Tunisko prý souhlasilo s přijetím teroristy z Berlína. Dva dny před útokem

Deník Bild teď ovšem přišel s novou informací. Jeho redaktoři se odvolávají na zpřesněné výsledky pitvy, která prý dokládá, že Polák utrpěl zásah střelnou zbraní do hlavy už dříve, mezi 16:30 a 17:30, a ztratil hodně krve. Nevylučují ovšem, že byl v době útoku naživu.

Informace deníku Bild převzala také další německá média a rovněž tamní tisková agentura DPA. Všichni se odvolávají na Bild, oficiální místa zatím nová tvrzení nepotvrdila ani nevyvrátila.

SDÍLET
sinfin.digital