Poslední šance Clintonové? Chce přepočítat hlasy

Tým Hillary Clintonové po několik dnech mlčení potvrdil, že se zapojí do boje za přepočítávání hlasů v klíčových státech. O to první, ve státě Wisconsin, už požádala Jill Steinová ze strany Zelených. Mluví se také o Michiganu a Pensylvánii. 

Člen týmu okolo Hillary Clintonové Marc Allias v oficiálním prohlášení napsal, že o žádných přímých důkazech o manipulaci během voleb neví. Do tažení za ruční přepočítávání volebních lístků se ale demokratický tábor rozhodl zapojit. Napadnout volby se podle Alliase nesnaží, chce pouze zajistit, že je výsledek „spravedlivý pro všechny strany".

Rivalka Hillary Clintonové Jill Steinová už na přepočítání hlasů vybrala několik milionů dolarů. Výsledky by chtěla zpochybnit ve třech státech – kromě Wisconsinu také v Michiganu a v Pensylvánii, kde si Donald Trump vedl lépe, než se očekávalo. 

„Tyto záležitosti by se měly vyšetřit před tím, než budou volby úředně ověřeny,“ řekla.  „Zasloužíme si volby, kterým můžeme důvěřovat,“ dodala Steinová v prohlášení.

Jak zmanipulovat americké volby? Možná to zvládnete i vy

Aktivisté či akademici spekulují nad tím, jak by k manipulaci s hlasy došlo. Profesor Halderman z University of Michigan řekl, že manipulace s výsledky by možná byla.

Volební přístroje sice nejsou během voleb připojeny k internetu. Ale jsou naprogramovány už před tím, informoval New York Times. „Pokud by útočníci mohli modifikovat software tím, že by do něj přenesli malware, přístroje dají jakoukoliv odpověď,“ napsal.  


SDÍLET
sinfin.digital