Poslední velká řeč Baracka Obamy: „Amerika je lepší a silnější než dřív"

ČTK, Info.cz

11. 01. 2017 • 08:49

Loučící se americký prezident přednesl ve svém domovském Chicagu svou poslední velkou řeč v úřadu prezidenta Spojených států amerických. Barack Obama v souladu se svou někdejší volební kampaní vyzval Američany, aby nadále věřili v možnost změny.

První afroamerický prezident se loučí se svými občany, 20. ledna přepustí místo v Bílém domě svému následovníkovi z řad republikánů Donaldu Trumpovi. Ve své závěrečné řeči na domácí půdě se snažil v národě povzbudit jednotu a odvahu, velkou důležitost pak Obama přikládá tomu, aby se Američané nebáli aktivně zapojit do veřejného života.

„Díky Vám je Amerika téměř v každém ohledu lepším, silnějším místem, než byla, když jsme začínali. Opouštím dnes večer toto pódium s ještě větším optimismem, než když jsme začínali, protože vím, že naše práce nejen tolika Američanům pomohla, ale že jich tolik inspirovala,“ pochválil Barack Obama americký lid.

Jako místo konání svého posledního projevu v úřadě si Barack Obama symbolicky vybral své domovské Chicago. Ve stejném městě pronesl také svou první řeč coby nový prezident USA. Jeho projev přímo na místě v kongresovém paláci McCormick Place sledovaly tisíce Američanů.

Obama ve svém projevu také krátce zmínil i svého nástupce Donalda Trumpa a jeho výzvu, která zazněla v předvolební kampani, aby muslimové měli dočasně zakázán vstup do země. „Odmítám diskriminaci muslimských Američanů. Jsou to stejní vlastenci jako my,“ prohlásil demokrat.

Za úspěchy své vlády dosluhující prezident označil například hospodářský rozvoj a růst počtu pracovních míst, zdravotní reformu známou jako Obamacare, navázání diplomatických vztahů s Kubou, zabití vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina či zlepšení postavení homosexuálů v zemi.

Spojené státy ale podle něj budou muset dál řešit i řadu problémů. Jedním z nich je rasové napětí, které podle něj na rozdíl od očekávání mnoha lidí jeho nástupem do funkce amerického prezidenta neskončilo. Překonat je třeba také přetrvávající nerovnost, která ohrožuje demokratické principy v zemi.

V souladu s hodnotami, které jsou Američanům tolik vlastní, odstupující prezident zdůraznil důležitost ústavy země, stejně jako každého jednotlivého občana USA coby důležitého článku v řetězu. „Naše ústava je pozoruhodný, krásný dar. Ale ve skutečnosti je to jen kus pergamenu. Sama o sobě nemá sílu. My lidé jí dáváme sílu - naším angažmá a volbami, které činíme,“ řekl.

SDÍLET