Potvrzeno. Rusko udržovalo kontakt s Trumpem

Lidé z týmu kolem republikánského kandidáta Donalda Trumpa byli během předvolební kampaně v kontaktu s Moskvou. Dnes to potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.

Sympatie vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi čerstvě zvolený 45. prezident USA Donald Trump nikdy neskrýval. Popíral ale, že by během své volební kampaně byl v přímém kontaktu s ruskou diplomacií.

„Prokazatelně známe osoby z Trumpova blízkého okolí."

„Jde o lidi, kteří jsou v USA známí a zastávají vysoce postavené pozice. Nemohou říct, že všichni, ale někteří z nich jsou ve styku s ruskými diplomaty,“ dodal.

Ruské administrativě se takové kontakty budou hodit a v budoucnu je využije, uvedl také Ryabkov. „Akorát jsme začali promýšlet, jak budeme komunikovat s administrativou Donalda Trumpa, a zvažovat kanály, které k tomu využijeme,“ citovala ho agentura. Jména konkrétních lidí však neprozradil.

Výše postavení představitelé ruského ministerstva zahraničí se k výroku Ryabkova odmítli vyjádřit. Uvedli pouze, že se jedná o „běžnou diplomatickou praxi, jak udržovat kontakt“, která se používá například tehdy, když je potřeba ověřit stanovisko kandidáta nebo potvrdit rozhovor pro ruské novináře.

Mluvčí Donalda Trumpa Hope Hicksová americkým médiím napsala, že o žádných kontaktech mezi ruskými diplomaty a Trumpovými lidmi neví. 

SDÍLET
sinfin.digital