Před americkým soudem stane celá CEFC, píše právník. Její předseda je Zemanův poradce

25. 11. 2018 • 20:38

Zítra (v pondělí 26. listopadu) začne soud s Patrickem Ho, předsedou neziskového křídla společnosti CEFC, který byl před rokem zatčen ve Spojených státech. Patrick Ho patří k organizaci, jejíhož předsedu Jie Ťien-minga jmenoval prezident Miloš Zeman svým „čestným poradcem“ a kterého nyní podle všeho vyšetřuje Disciplinární komise čínské komunistické strany. Jaký vývoj lze v procesu očekávat?

Zajímavé rysy případu a možnosti jeho vývoje načrtl na webu JusticeLabs.org renomovaný právník Robert Precht, který se případem zabývá dlouhodobě. Podle Prechta půjde vlastně o dva paralelní procesy: „První rozhodne o Hoově vině či nevině na základě obvinění, že uplácel africké představitele. Druhý soud bude nad legitimitou čínské Iniciativy Pás a stezka (BRI)“.

Patrick Ho

Z jeho vlastní analýzy ovšem vyplývá, že případ má ještě třetí rovinu – před soudem stane nepřímo i u nás dobře známá společnost CEFC.

Ho je obviněn z uplácení představitelů OSN, včetně předsedy Valného shromáždění OSN, a vysoce postavených afrických politiků. Mimo jiné prezidentů Čadu a Ugandy. Ho bude čelit celkem osmi obviněním z praní špinavých peněz a korupce. Hrozí mu až třicet let žaláře.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezka

Přesto, že v textu obvinění není společnost CEFC výslovně jmenována, podle důkazních materiálů Ho při úplatcích afrických úředníků pracoval právě pro ni. S vědomím jejího “předsedy” a svého přímého nadřízeného Jie Ťien-minga. „Na zachycených nahrávkách slyšíme Hoa, jak požaduje ´předsedův´ souhlas s navrhovaným úplatkovým schématem, konstatuje právní specialista Precht. “Předseda” Jie Ťien-ming mezitím sám v březnu zmizel v Číně za nevyjasněných okolností a je nejspíše vyšetřován Disciplinární komisí komunistické strany mimo jiné kvůli uplácení provinčního partajního tajemníka.

Jedním z obvinění proti Patricku Ho před soudem v New Yorku je, že v roce 2015 převedl na účet tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN půl milionu dolarů poté, co tento jmenoval Jie Ťien-minga svým “čestným poradcem”. Téhož roku se Jie stal také poradcem českého prezidenta Zemana. Ve funkci poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming zůstává i po svém zmizení v Číně. Je to zřejmě jeho poslední oficiální funkce.

Obchodní partneři EU

Patrick Ho mezitím v americkém žaláři několikrát neúspěšně požádal o propuštění na kauci. Obžaloba mezitím předložila další důkazy protizákonných aktivit, včetně pašování zbraní do krizových oblastí (za něž však Ho nebude v USA souzen, protože se odehrály mimo území Spojených států a bez účasti amerických bankovních institucí). Jeden ze spolupachatelů se také stal svědkem obžaloby. Celkově nevypadají vyhlídky Patricka Ho před soudem růžově.

V obtížné situaci chtěl Patrick Ho založit svou obhajobu na tvrzení, že pracoval pouze v zájmu čínského státu a globální iniciativy Pás a stezka. To je riskantní strategie. Jen totiž prohlubuje podezření, že praktiky CEFC obecně reprezentovaly strategii a metody hlavní čínské zahraničně-politické iniciativy BRI. Svědka, který měl spravedlnost o tomto propojení poučit, sinologa z Harvardovy univerzity Williama Kirbyho, však nakonec soud nepřipustil.

Přestože je napojení Patricka Ho na čínskou komunistickou stranu a armádní kruhy přinejmenším skrze osobu Jie Ťien-minga zcela jasné, tuto linii obžaloba pravděpodobně nebude zdůrazňovat: „Vystavila by se totiž zbytečnému nařčení z politické motivace celého procesu. Každopádně ale spolupráce čínské vlády na nabízení úplatků v cizině bude v podtextu celého soudu,“ píše dále renomovaný právník.

Akvizice CEFC v Česku

Strategii obhajoby zatěžuje skutečnost, že Hoovy obhájce platí společnost CEFC. Podle Prechta by přitom prakticky jedinou nosnou strategií obhajoby Patricka Ho bylo tvrzení, že se stal jen nic netušícím nástrojem pletich této organizace. To by však samozřejmě poškodilo CEFC a Ho tak riskuje, že kvůli loajalitě k mateřské společnosti dostane třicet let, namísto podstatně nižší sazby v případě alespoň částečné spolupráce s obžalobou. Soud ho na konflikt zájmů jeho obhájců upozornil, Ho se ale vzdal možnosti vybrat si vlastní právníky.

„CEFC, která Hoovi hradí náklady na tým obhájců, si možná nepřeje, aby se Ho přiznal. Protože by to CEFC diskreditovalo. Obhajoba je tak ve střetu zájmů. Jejich profesionální povinnost poradit klientovi, aby se kvůli nižšímu trestu přiznal, naráží na zájmy subjektu, který je platí,“ analyzuje situaci Precht. „Vzhledem k množství důkazů, že skutečně vykonal to, co se tvrdí v textu obžaloby, zbývá Hoovi jediná obhajoba: že neměl o skutkové podstatě povědomí. Že nevěděl, že finanční příspěvky, které předává, jsou úplatky. Že si myslel, že se jedná o legitimní dobročinný příspěvek. Jinými slovy: jeho jedinou obhajobou je, že byl napálen CEFC… Toto by ale byl velmi ošemetný argument pro Hoovy právníky, když je platí CEFC,“ dodává jurista, který případ dlouhodobě sleduje.