Překvapení se nekoná. Japonským premiérem je už počtvrté Šinzó Abe

Japonským premiérem byl dnes počtvrté zvolen Šinzó Abe, informovala agentura Reuters. Stalo se tak krátce před návštěvou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Abe v září vyhlásil předčasné volby, aby si nechal potvrdit mandát v době, kdy jeho strana čelila několika skandálům. Jeho vítězná koalice získala v říjnu v dolní komoře více než dvoutřetinovou většinu.

Očekává se, že Abe nyní znovu jmenuje dosavadní ministry a vyzve je k sestavení mimořádného rozpočtu pro období do 31. března 2018 s důrazem na péči o děti a zvyšování produktivity.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Třiašedesátiletý Abe se stal poprvé premiérem v roce 2012, jeho volebním programem tehdy bylo posílit ekonomiku a obranu. Na tiskové konferenci krátce po letošních volbách Abe uvedl, že se chce zaměřit na hlavní problémy země: vojenskou hrozbu ze strany Severní Koreje a na stárnutí populace.

Ve svém ekonomickém programu nazývaném Abenomics, jehož hlavními součástmi jsou volná měnová politika, realizace projektů veřejných prací a strukturální reformy, hodlá podle agentury Reuters pokračovat.

První záběry vraha z Manhattanu. Kolemjdoucí natočil útočníka, jak se snaží po masakru utéct

Silný mandát v dolní sněmovně a obdobná většina v komoře horní dávají podle komentátorů Abemu prostor pro revizi japonské pacifistické ústavy, kterou po druhé světové válce spojencům nacistického Německa nadiktovali Američané. I kdyby ústavní změna prošla oběma komorami, musí být schválena i ve veřejném referendu a Japonci si podle průzkumů změnu ústavy nepřejí.

SDÍLET
sinfin.digital