Při ruských náletech v Idlibu zemřelo podle pozorovatelů nejméně 45 rebelů

Nejméně 45 rebelů z islamistické skupiny Fajlak aš-Šám (Legie Šám) přišlo o život při sobotním ruském bombardování v syrské provincii Idlib. S odkazem na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom dnes informovala agentura AFP.

Proč ruské nálety cílily právě na příslušníky Fajlak aš-Šám, zatím není jasné. Tato islamistická skupina se totiž pod ruským dozorem zúčastnila nedávných mírových rozhovorů v kazašském hlavním městě Astaně.

Bombardování zasáhlo základnu Fajlak aš-Šám v Idlibu, který patří k čtyřem bezpečnostním zónám, na nichž se v květnu domluvily Moskva, Teherán a Turecko.

USA ukazují Kimovi svaly. Bombardéry a stíhačky se prohnaly u pobřeží KLDR

SOHR původně informovala, že při sobotním incidentu přišlo o život 37 lidí, další těla byla však v průběhu noci a dnes nalezena v sutinách základny u vesnice Tal Maradích, asi 55 kilometrů na jihozápad od Halabu (Aleppa).

Podle zpravodaje AFP byly při náletech zasaženy také jeskyně, kde se rebelové skrývali, vchody do jeskyní tak byly zasypány a rebelové se nemohli dostat ven.

Fajlak aš-Šám, která je spřízněná s Muslimským bratrstvem, se soustředí zejména v provinciích Idlib a Halab. V rámci skupiny bojují tisíce islamistů. V minulosti příslušníci Fajlak aš-Šám bojovali například proti džihádistům spřízněným s teroristickou skupinou Al-Káida, kteří operují v částech provincie Idlib, kde bezpečnostní zóna neplatí.

Představitel Fajlak aš-Šám z vesnice Tal Maradích v rozhovoru s AFP ruské bombardování potvrdil a rovněž řekl, že se jeho skupina zúčastnila jednání v Astaně.

Propojení mezi AfD a Moskvou sílí. Krajní pravice může Rusku otevřít cestu do parlamentu

"Rusko nemůže být vnímáno jako spojenec nebo neutrální země, přestože jsme se zúčastnili rozhovorů v Astaně," řekl Idrís Ráad. "Ruské bombardování není nic překvapivého, politika Ruska je od začátku intervence v Sýrii založena na zločinu a zabíjení," dodal.

Rusko vládě syrského prezidenta Bašára Asada poskytuje od roku 2015 významnou vojenskou podporu, která postupně změnila poměr sil na syrském bojišti.

SDÍLET
sinfin.digital