Příliš jednoduchý recept Donalda Trumpa na mír v Palestině: protřepat, promíchat… a zlikvidovat pomoc

HalfPageAd-1

Jitka Jeníková

23. 02. 2018 • 07:00

„Historie se vysměje oběti i útočníkovi,“ praví jeden z nejznámějších citátů Mahmúda Darwíše, jednoho z nejslavnějších palestinských básníků. Při pohledu na poslední události na Blízkém východě se zdá, že jeho krajanům se dějiny vysmívají opravdu důkladně.

Mobile-rectangle-3

Po prosincovém šoku, když americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za (výhradní) hlavní město Izraele, přišel zkraje letošního roku s dalším podobně výživným prohlášením izraelský premiér Benjamin Netanjahu: „UNRWA přiživuje problematiku palestinských uprchlíků,“ nechal se slyšet „Bibi“, podle mnohých jediný současný „áčkový“ izraelský politik, a dodal: „UNRWA přiživuje tzv. ‚právo na návrat‘, jehož hlavním cílem je destrukce státu Izrael, a proto musí zmizet.“

UNRWA – Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě vznikl před sedmdesáti lety, aby se postaral o ty, kdo po vzniku Izraele přišli o všechno. O uprchlíky v celém zbytku světa se pak v rámci OSN stará jiná organizace – UNHCR, neboli Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. UNRWA podle Netanjahua dnes ale pečuje jen o pravnoučata původních vysídlenců a za dalších sedmdesát let bude podporovat pravnoučata těchto pravnoučat. „Tahle absurdita musí skončit,“ prohlásil.

„Navrhuji, aby se fondy určené pro UNRWA postupně převedly pod UNHCR a jasně se stanovila kritéria pro podporu skutečných uprchlíků, ne těch fiktivních, jako se tomu dnes v rámci UNRWA děje,“ přednesl svůj plán Netanjahu, který je svou averzí vůči UNRWA známý.

Co je skutečný uprchlík

Na první pohled to zní logicky, ale rozpory najdete už v základní terminologii. „Skutečný uprchlík“ bude v očích premiéra Izraele někdo jiný, než za koho jej považují třeba Palestinci namačkaní v pásmu Gazy. Tam na 365 kilometrech čtverečních, tedy na území velkém jako tři čtvrtiny Prahy, žily už v roce 2016 údajně více než dva miliony lidí, přičemž zhruba 67 % z nich tvoří uprchlíci. Netanjahuovo prohlášení a následná reakce Spojených států, jež 16. ledna oznámily, že organizaci místo plánovaných 125 milionů dolarů poskytnou pouze 65 milionů, vyvolaly mezi Palestinci solidní paniku. UNRWA pro ně totiž představuje víc, než jen agenturu zajišťující vzdělání a zdravotnické služby.

Od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se očekávalo ledacos, ale že by mohl vystupovat jako přítel Arabů rozhodně ne. Realita však předčila i nejhorší očekávání. Tradiční americkou roli mírotvůrce nejspíš Trump přitloukl na zeď svého golfového klubu vedle falešné titulní stránky časopisu Time a rozhodl se, že to bude on, kdo se jednou provždy vypořádá s tím otravným kamínkem v botě mezinárodní politiky.

S příhodnou kvalifikací bavič/hoteliér a náležitým sebevědomým se následně obklopil schopnějšími lidmi, kteří dané problematice dostatečně rozumí a najdou mu vhodné partnery pro jednání. A brzy se dostavily výsledky. Především vzniklo cosi pojmenované „dohoda století,“, jež konečně přinese na Blízkých východ mír a na které se v létě loňského roku domluvil Donald Trump s Netanjahuem. Podle al-Džazíry stojí za podobou „dohody století“ jen velmi malý okruh lidí v čele s Trumpovým zetěm a realitním magnátem Jaredem Kushnerem a právníkem Jasonem Greenblattem, přičemž oba jsou ortodoxní židé – v konfliktu, kde jde o náboženství až na prvním místě, by se to mohlo jevit možná jako nepatrný problém.

Nemožné na počkání

Detaily „dohody století“ sice ještě nejsou oficiálně známé, během posledních měsíců však na veřejnost prosáklo nemalé množství jejích detailů. Podle tiskového mluvčího Bílého domu je prezident rozhodnutý mít blízkovýchodní konflikt, na němž si vylámali zuby všichni jeho předchůdci, vyřešený do poloviny letošního roku. Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů, chtělo by se říct. Plán by měl podle mluvčího jít mnohem dál, než kam se odvážily předchozí americké administrativy. Vedle Jeruzaléma by se měl jednou provždy vypořádat i s dalšími zásadními otázkami, jako jsou hranice a uprchlíci. Stejně jako zeď na hranicích s Mexikem, i tady to zaplatí někdo jiný – podle plánu by fondy měly naplnit svými penězi Saúdi a další zálivové státy.

Podle Ahmada Madždaláního z Organizace pro osvobození Palestiny, jenž komentoval tyto informace v lednovém rozhovoru pro televizní stanici Palestina TV, byly americké návrhy předloženy Palestincům prostřednictvím zástupců ze Saúdské Arábie. Dle jeho názoru má „dohoda“ dva cíle: zlikvidovat palestinskou otázku a vytvořit nového regionálního spojence do opozice proti Íránu.

Podle internetového serveru Middle East Eye pocházely Madždaláního informace přímo z Trumpovy „dohody“, jež operuje s následující vizí: Na území pásma Gazy a v oblastech A, B a částečně také C Západního břehu vznikne palestinský stát; dárcovské země věnují na založení nového palestinského státu 10 miliard dolarů, z nichž se mimo jiné zafinancuje výstavba infrastruktury – letiště a přístavu v Gaze, obytných jednotek, zemědělských projektů, průmyslových zón a nových měst; o statusu Jeruzaléma a návratu palestinských uprchlíků se bude jednat později a odděleně; závěrečné mírové rozhovory proběhnou mezi Izraelem a arabskými zeměmi pod vedením Saúdské Arábie.

Zdá se, že by arabští sousedé uvítali, kdyby Palestinci na Trumpovu a Netanjahuovu „dohodu“ přistoupili. Palestinský prezident Mahmúd Abbás ji však už stihl rezolutně smést ze stolu a označit za „facku století“. V zásadě je ale jedno, co si Palestinci myslí. Američané už začali na realizaci „mírového“ řešení pracovat. Prvním krokem je právě utažení kohoutků s finanční pomocí UNRWA. „Cílem není někoho potrestat,“ dodávala mluvčí ministerstva zahraničí při oznámení snížení příspěvku o 60 milionů dolarů. Jasně.

Rozpuštěný problém

UNRWA působí vedle Palestiny také v Libanonu, Jordánsku a v Sýrii. V době svého vzniku měla na starosti zhruba 750 tisíc palestinských uprchlíků, tedy zhruba dvě třetiny z celkového počtu. Dnes seznam UNRWA čítá 5,2 milionu osob, přičemž 3,1 milionu z nich potřebuje lékařskou péči. UNRWA spravuje dohromady 143 zdravotnických středisek a 692 škol, do nichž chodí přes půl milionu dětí. V pásmu Gazy, které sužuje extrémní nezaměstnanost a kde nemá práci 47 % obyvatel, distribuuje UNRWA potraviny milionu Palestinců, kteří žijí pod hranicí světové chudoby. Finanční zdroje organizace pochází z 92 % z příspěvků členských zemí OSN, EU a zemí blízkovýchodního regionu a zbývajících 8 % jsou dary od individuálních osob a nevládních organizací.

Organizace podle Netanjahua představuje problém palestinských uprchlíků, ne jejich řešení. Nikki Haleyová, jež poslední rok zastává úřad velvyslankyně USA při OSN, dokonce při návštěvě Izraele vyzvala k jejímu úplnému rozpuštění, neboť dle jejího názoru „šíří nenávist vůči Izraeli a brání realizaci mírové dohody“. Podle Izraelců a jejich stoupenců UNRWA statistiky navíc uměle nafukuje, aby získal vyšší finanční podporu.

Mnozí budou s napětím očekávat, co Trumpovo instantní řešení zdánlivě nekonečného blízkovýchodního konfliktu přinese. Mohlo by se zdát, že některé gordické uzly může rozetnout jen skutečně rázná ruka, nicméně tady nejde o hru s figurkami na šachovnici. Zmiňovaný ikonický básník Mahmúd Darwíš koneckonců už v roce 1964 ve své básni nazvané „Průkaz totožnosti“, psal: „...Tedy! - Poznamenejte si na první stranu hned nahoru: Já nejsem ten, kdo nenávidí lidi - A neokupuji cizí země - Ale když dostanu hlad - Maso okupanta bude mou potravou - Střežte se... - Střežte se... - Mého hladu - A mého hněvu!“.

Pokud se podaří UNRWA skutečně zlikvidovat, bude těch hladových opravdu velká spousta. Pravda, hladoví mohou být pokornější a ústupnější, ale není to pravidlo. Tentokrát by se to mohlo hodně vymstít.

SDÍLET

Billboard-bottom-1