„Přímo přede mnou zemřel člověk.“ Vražda ruského velvyslance očima fotografa

Včerejší vernisáž výstavy fotografií Ruska v Ankaře měla být pro fotografa agentury AP Burhana Ozbiliciho rutina. Místo focení nudné oficiality se ale nakonec stal svědkem chladnokrevně provedeného atentátu na ruského velvyslance Andreje Karlova, který expozici otevíral. 

„Mluvil tiše – a pokud mohu soudit – i s láskou o své vlasti,“ uvedl fotograf na blogu agentury AP s tím, že si vzpomíná, jak na něj velvyslanec působil skromně a klidně. „Pak se rychle ozvaly výstřely a mezi přítomnými vypukla panika,“ dodal.

Ozbiliciovi trvalo několik sekund, než si uvědomil, co se stalo. „Přímo přede mnou zemřel člověk. Přímo před mýma očima vyhasl jeho život,“ řekl.

Na vánočních trzích v Berlíně vjel do lidí podle médií uprchlík. Obětí je už 12

Dodal, že měl strach, ale přesto fotografoval. „Jsem tady,“ myslel si. „I když mě zabije nebo zraní, jsem novinář. Musím dělat svoji práci,“ dodal s tím, že mohl utéct, ale pak by neměl odpověď, kdyby se ho lidé ptali, proč nefotil.

Netrvalo dlouho a střelce zneškodnili policisté. Když si fotograf v redakci prohlížel svoje fotografie, s překvapením zjistili, že útočník stál během Karlovova projevu za velvyslancem. „Jako přítel. Jako bodyguard.“

 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital