„Přímo přede mnou zemřel člověk.“ Vražda ruského velvyslance očima fotografa

Info.cz

20. 12. 2016 • 12:12

Včerejší vernisáž výstavy fotografií Ruska v Ankaře měla být pro fotografa agentury AP Burhana Ozbiliciho rutina. Místo focení nudné oficiality se ale nakonec stal svědkem chladnokrevně provedeného atentátu na ruského velvyslance Andreje Karlova, který expozici otevíral. 

„Mluvil tiše – a pokud mohu soudit – i s láskou o své vlasti,“ uvedl fotograf na blogu agentury AP s tím, že si vzpomíná, jak na něj velvyslanec působil skromně a klidně. „Pak se rychle ozvaly výstřely a mezi přítomnými vypukla panika,“ dodal.

Ozbiliciovi trvalo několik sekund, než si uvědomil, co se stalo. „Přímo přede mnou zemřel člověk. Přímo před mýma očima vyhasl jeho život,“ řekl.

Dodal, že měl strach, ale přesto fotografoval. „Jsem tady,“ myslel si. „I když mě zabije nebo zraní, jsem novinář. Musím dělat svoji práci,“ dodal s tím, že mohl utéct, ale pak by neměl odpověď, kdyby se ho lidé ptali, proč nefotil.

Netrvalo dlouho a střelce zneškodnili policisté. Když si fotograf v redakci prohlížel svoje fotografie, s překvapením zjistili, že útočník stál během Karlovova projevu za velvyslancem. „Jako přítel. Jako bodyguard.“

 

SDÍLET