Příští francouzský prezident? Fillon s přehledem získal nominaci

Info.cz

Konzervativec Francois Fillon vyhrál druhé kolo primárek, které vůbec poprvé uspořádala pravicová strana francouzských Republikánů. V nadcházejících prezidentských volbách se bude velmi pravděpodobně rozhodovat právě mezi ním a Marine Le Penovou. Podle průzkumů je pravděpodobné, že právě dnešní vítěz se stane i příštím francouzským prezidentem. 

Fillon se ziskem 69,5 procenta hlasů porazil svého rivala Alaina Juppého, kterému hlasující dali 30,5 procenta hlasů. Fillon, který nabízí radikální reformy i vstřícnější postoj k Rusku, se tak bude zřejmě na jaře příštího roku ve volbách ucházet o zvolení do čela Francie. 

V prvním kole Fillon překvapivě zvítězil se ziskem 44 procent hlasů, zatímco tehdy favorizovaný Juppé získal jen 28 procent. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy vypadl z klání už v prvním kole a později naznačil, že podpoří právě Fillona.

Podle analytiků Fillon postoupí do druhého kola i v samotné prezidentské volbě příští rok na jaře. V něm se následně utká s předsedkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Podle aktuálních průzkumů by ji mohl porazit, a stát se tak příštím francouzským prezidentem.

Jednasedmdesátiletý Alain Juppé již svojí porážku v primárkách, které organizovala strana Republikáni, uznal. Svému rivalovi Fillonovi pogratuloval k "obrovskému vítězství" a řekl, že ho v nadcházejících prezidentských volbách podpoří.

S proslovem následně vystoupil i Fillon, který se prohlásil vítězem primárek. "Musím nyní přesvědčit celou zemi o tom, že náš projekt je jediný, který nás může pozvednout," uvedl. Voliči podle něj v primárkách zvolili svobodu a respekt.

Podle analytiků Fillon postoupí do druhého kola i v samotné prezidentské volbě příští rok na jaře. V něm se podle prognóz v květnu utká s předsedkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Podle aktuálních průzkumů by ji mohl porazit a stát se tak příštím francouzským prezidentem.

Ačkoli není zatím o kandidátovi levice jasno, nemá stejně podle současných průzkumů šanci stát se příštím prezidentem, tím spíše, pokud by se rozhodl znovu kandidovat současný, neoblíbený prezident François Hollande.

sinfin.digital