Příští francouzský prezident? Fillon s přehledem získal nominaci

Info.cz

Konzervativec Francois Fillon vyhrál druhé kolo primárek, které vůbec poprvé uspořádala pravicová strana francouzských Republikánů. V nadcházejících prezidentských volbách se bude velmi pravděpodobně rozhodovat právě mezi ním a Marine Le Penovou. Podle průzkumů je pravděpodobné, že právě dnešní vítěz se stane i příštím francouzským prezidentem. 

Fillon se ziskem 69,5 procenta hlasů porazil svého rivala Alaina Juppého, kterému hlasující dali 30,5 procenta hlasů. Fillon, který nabízí radikální reformy i vstřícnější postoj k Rusku, se tak bude zřejmě na jaře příštího roku ve volbách ucházet o zvolení do čela Francie. 

V prvním kole Fillon překvapivě zvítězil se ziskem 44 procent hlasů, zatímco tehdy favorizovaný Juppé získal jen 28 procent. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy vypadl z klání už v prvním kole a později naznačil, že podpoří právě Fillona.

Podle analytiků Fillon postoupí do druhého kola i v samotné prezidentské volbě příští rok na jaře. V něm se následně utká s předsedkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Podle aktuálních průzkumů by ji mohl porazit, a stát se tak příštím francouzským prezidentem.

Jednasedmdesátiletý Alain Juppé již svojí porážku v primárkách, které organizovala strana Republikáni, uznal. Svému rivalovi Fillonovi pogratuloval k "obrovskému vítězství" a řekl, že ho v nadcházejících prezidentských volbách podpoří.

S proslovem následně vystoupil i Fillon, který se prohlásil vítězem primárek. "Musím nyní přesvědčit celou zemi o tom, že náš projekt je jediný, který nás může pozvednout," uvedl. Voliči podle něj v primárkách zvolili svobodu a respekt.

Podle analytiků Fillon postoupí do druhého kola i v samotné prezidentské volbě příští rok na jaře. V něm se podle prognóz v květnu utká s předsedkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Podle aktuálních průzkumů by ji mohl porazit a stát se tak příštím francouzským prezidentem.

Ačkoli není zatím o kandidátovi levice jasno, nemá stejně podle současných průzkumů šanci stát se příštím prezidentem, tím spíše, pokud by se rozhodl znovu kandidovat současný, neoblíbený prezident François Hollande.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital