Příznivci Trumpa přepadli Kapitol a přerušili jednání Kongresu. Při násilnostech zemřeli čtyři lidé

06. 01. 2021 • 21:49
Příznivci Donalda Trumpa vzali útokem budovu washingtonského Kapitolu a po střetech se slabě zastoupenou ochrankou a policií vtrhli dovnitř. Kongres měl potvrdit výsledky prezidentských voleb a tedy výhru Joea Bidena, obě komory musely jednání přerušit. Trump vyzval demonstrující ke klidu, zároveň ale skrze twitter zopakoval slova o „ukradených volbách“. Sociální síť mu na dvanáct hodin zablokovala účet. Při násilnostech ve Washingtonu zemřeli čtyři lidé, dalších několik desítek policie zadržela kvůli porušování zákazu vycházení, který vyhlásila starostka metropole Muriel Bowserová.

Demonstranti překonali zábrany a ostrahu před budovou a poměrně hladce se dostali dovnitř. Obsadili rozsáhlé schodiště a dva balkony před Kapitolem, uvnitř se pak volně pohybovali po chodbách a v kancelářích a natáčeli si interiér.

Jedna žena zemřela poté, co byla střelena do hrudníku. Celkem při násilnostech zemřeli čtyři lidé. Ošetřeni museli být i zasahující policisté. Prezident Trump kvůli situaci aktivoval Národní gardu.

Podle šéfa washingtonské policie Roberta Conteeho bylo v souvislosti s obsazením Kapitolu zatčeno 52 lidí. Dalších padesát lidí policie zadržela za porušení zákazu vycházení, který vyhlásila starostka Washingtonu v reakci na násilnosti.   

Dovnitř Kongresu se dostaly desítky až stovky trumpovských stoupenců, kteří odmítají přijmout výsledky loňských podzimních voleb. K výtržnostem došlo jen pár hodin poté, co k lidem, kterých se před Kongresem sešly až desítky tisíc, promluvil končící prezident. Trump v tu dobu od Bílého domu uvedl, že nikdy neuzná svoji porážku a opakovaně vyzval viceprezidenta Mikea Pence k zásahu, který by proces předání moci odehrávající se na základě právoplatných výsledků voleb na poslední chvíli zvrátil.

Biden promluvil první

„Je to něco, co se vymyká čemukoli, co jsme v moderních dějinách viděli. Viděli jsme útok na svatyni (Kapitol) a na lidi, kteří zastupují občany a pracují pro srdce naší země, jedná se o útok na vládu práva, na něco posvátného v amerických dějinách,“ uvedl Joe Biden na tiskové konferenci, kterou uspořádal dříve než Donald Trump. Podle Bidena jsme byli svědky chaotického narušení zákonů a omezení demokracie. Biden vyzval Trumpa, aby vystoupil v televizi a zasadil se o konec výtržností.

Trump opakovaně čelil ze všech stran výzvám, aby k demonstrantům promluvil a využil svého vlivu k deeskalaci situace. Ještě před ním se vyjádřil viceprezident Pence, který demonstranty vyzval ke zklidnění a uvedl, že se jedná o bezprecedentní útok na Kapitol. Trump v té době pouze tweetoval výzvu, aby se lidé zdrželi násilí. Později na twitter přidal minutový klip, ve kterém demonstrantům přátelským tónem a s určitým pochopením řekl, ať zachovají klid a jdou domů. Zároveň znovu zpochybnil výsledky hlasování. „Konaly se volby, které nám ukradli. Přesvědčivě jsme vyhráli, každý to ví, především protistrana… Byly to podvodné volby.“

Donald Trump loni v listopadu prokazatelně a značným rozdílem prohrál v dramatických prezidentských volbách s Joem Bidenem. Volební porážku ale odsud neuznal a naopak setrvale stupňuje svoje úsilí o zpochybnění výsledků. Desítky žalob, kterými se snažil zvrátit Bidenovo vítězství byly neúspěšné. Kongres měl ve středu potvrdit zvolení Bidena, kvůli násilnostem ale musel své jednání přerušit. Poté, co byl Kapitol po čtyřech hodinách prohlášen za bezpečný, obnovili zákonodárci schůzi. Inaugurace Joe Bidena se má konat 20. ledna, do té doby je americkým prezidentem Donald Trump. 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.