Prudký zvrat, který nahrává Moskvě: Kurdové se po Trumpově zradě obrací na Východ

Pavel Novotný

14. 10. 2019 • 11:57

ANALÝZA | Syrští Kurdové se spojili s režimem prezidenta Bašára Asada ve společném boji proti Turecku. Syrskou hranici s agresorem mají podle nové úmluvy střežit jednotky damašské armády. Kurdové ze severovýchodu Sýrie tak rychle nalezli společnou řeč s Asadem a jeho hlavním spojencem Ruskem poté, co je Spojené státy fakticky vydaly napospas turecké invazi.

„Dosáhli jsme dohody se syrskou vládou, která je podle ústavy odpovědná za obranu hranic země. Jednotky syrské armády vstoupí na kurdská území a budou rozmístěny podle hranice s Tureckem. Od tohoto kroku si slibujeme společný postup proti probíhajícímu (tureckému) útoku,“ cituje web irácko-kurdské stanice Rudaw ze včerejšího prohlášení Autonomní správy severní a východní Sýrie (NES), tedy syrsko-kurdského civilního vedení. Aby bylo všem jasno, dokument přímo uvádí, že se Asadovy jednotky spolu s kurdskými silami pokusí osvobodit ta území, které nyní drží „turecká armáda a její žoldáčtí spojenci“.

Podle syrské státní agentury SANA se režimní jednotky na sever už vydaly a dokonce se prý zapojily do střetů. Nutno také dodat, že v průběhu celé občanské války (2011 až dosud) na některých místech kurdského regionu nevelké damašské posádky přežily, i když tu existovaly v izolaci.

Co se tedy stalo? Syrští Kurdové požádali Asada, a tím nepřímo i jeho patrona Rusko o pomoc proti turecké ofenzívě. Učinili tak poté, co se z jejich regionu stáhli vojáci Spojených států, kteří zde podporovali syrsko-kurdské jednotky YPG, respektive SDF v boji proti extremistickému Islámskému státu. Americký prezident Donald Trump dal navíc najevo, že jej další osud syrských Kurdů nezajímá, čímž fakticky schválil začátek dlouho ohlašované turecké invaze. Ta také přišla a právě pod jejím tlakem se syrští Kurdové domluvili s Damaškem na rozmístění jednotek. Web Kurdistan 24 výslovně dodává, že novou úmluvy schválila Moskva.

Komentátoři hovoří o překvapivém a prudkém obratu Kurdů od Západu na Východ, tedy co se spojenectví týče. Lze ovšem konstatovat, že nemají příliš na výběr poté, co je americký prezident hodil přes palubu. Je navíc faktem, že nynější vedení syrských Kurdů – třeba na rozdíl od iráckých soukmenovců – nikdy nehovořilo o plné nezávislosti, jen o autonomii. V průběhu občanské války docházelo mezi nimi a vládními jednotkami ke střetům jen sporadicky a obě strany v zásadě dodržovaly neutralitu.

Kurdové

Damašek podpíraný Ruskem a jeho strategickými zájmy v regionu vyčítal Kurdům spolupráci se Spojenými státy, což už není aktuální. Syrsko-kurdští ideologové pak pro změnu zbytku Sýrie nabízeli experimentálně levicový, na moci komunit postavený politický systém, který doma opravdu zavádějí. Asadovi, který miluje luxus a obklopil se nejdravějšími i nejbezohlednějšími podnikateli své země, musí znít podobné návrhy stejně absurdně jako utopické představy OSN o vzniku syrské demokracie.

Přesně v tuto chvíli jsou však damašská vláda a kurdská autonomie na jedné lodi. I když z velmi různých důvodů, obě nemají v lásce Ameriku a spolupracují s Ruskem. Jakkoli podobné úvahy zavání konspiračním myšlením, lze říci, že pokud Moskva v takové vyústění doufala, ba aktivně jej připravovala, nelze než cynicky smeknout pomyslný klobouk. Takřka bez boje se zbavila amerického vlivu v Sýrii a pro vlastního spojence – tedy i sebe – získala sice vratkou, přesto loajalitu celého kurdského regionu. Jediný problém může mít Kreml s Tureckem, tomu lze ale leccos nabídnout: výhodným prodejem zbraní počínaje, účastí na pozdějším, konečném porcování Sýrie konče.

SDÍLET