Průlom u Mosulu: irácké jednotky vstoupily do části obsazené Islámským státem

Kristína Paulenková

Aktualizováno: Irácká armáda poprvé za poslední dva roky vstoupila do části Mosulu, kterou obsadil Islámský stát. Šéf teroristické organizace Abú Bakr Bagdádí ve čtvrtek po roce promluvil. Na zveřejněné nahrávce promlouvá ke svým stoupencům a věří v brzké vítězství. Nabádá je, aby setrvali v boji proti bezvěrcům.

Irácké jednotky se dostaly do čtvrtě Antisar na východě Mosulu. Překročení východní hranice města je největším úspěchem irácké armády v operaci za osvobození Mosulu, která začala před dvěma týdny. CNN to řekl mluvčí iráckého ministerstva obrany Tahsin Ibrahim.

Vládní představitelé varují, že průlom pravděpodobně vyvolá tvrdé boje. Operace se účastní kolem 100 tisíců vojáků. Na aktualizovanou mapu současného rozložení sil se můžete podívat zde.

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí po roce promluvil

Organizace Islámský stát zveřejnila ve čtvrtek také nahrávku, na které údajně promlouvá vůdce skupiny Abú Bakr Bagdádí. Její pravost zatím nezávislé analýzy nepotvrdily. Pokud se tak stane, šlo by po roce o vůbec první důkaz toho, že je vůdce skupiny stále naživu, informoval server BBC.

sinfin.digital