První dáma USA zkritizovala Trumpovu migrační politiku. Řiďme se srdcem, vyzvala kvůli odebírání dětí

18. 06. 2018 • 14:25

První dáma USA Melania Trumpová se veřejně zastala migrantů, kterým americké úřady na mexické hranici s USA odebírají děti. Její slova mnozí chápou jako kritiku strategie „nulové tolerance“, kterou její manžel nedávno v souvislosti s ilegálními přechody hranic prosadil. Podle prezidenta jsou za praxi oddělování rodin zodpovědní demokraté. Za posledních přibližně šest týdnů bylo odebráno kolem dvou tisíc dětí.

Slova Melanie Trumpové vzbudila velký ohlas, jelikož manželka současného prezidenta se obvykle k veřejnému dění příliš nevyjadřuje, natož takto důrazně. V prohlášení, které v neděli večer zveřejnila její mluvčí Stephanie Grishamová, zaznělo jasné stanovisko: „Paní Trumpová s nevolí sleduje, jak jsou děti odtrhávány od rodin, a doufá, že se obě strany politického spektra konečně spojí v zájmu úspěšné imigrační reformy.“

V rozhovoru, který Grishamová později poskytla CNN, doplnila prohlášení ještě o další vzkaz první dámy, v němž se mluví o tom, že USA musí být „zemí, která respektuje zákony, zároveň však i zemí, která je řízena srdcem.“

Ke slovům Melanie Trumpové se připojila i někdejší první dáma USA Laura Bushová. Ve sloupku pro Washington Post Daily přirovnala opatření k internacím Američanů japonského původu během druhé světové války a strategii separace rodin označila za krutou a nemorální. „Láme mi to srdce,“ dodala Bushová. Za "hanebnou" označil praxi na svém twitteru také šéf lidskoprávní sekce OSN Zajd Raad Husajn.

Spojené státy v posledních týdnech intenzivně řeší téma nového opatření, podle kterého je každý, kdo nelegálně překročí hranice USA zadržen, obviněn ze spáchání trestného činu a jsou mu odebrány děti. Situace je unikátní i v tom ohledu, že čelí kritice jak ze strany demokratů, tak z řad konzervativnějších republikánů. Podle pátečního prohlášení mluvčího amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Jonathana Hoffmana bylo na hranicích v období od dubna do konce května odděleno od rodičů či jiného dospělého doprovodu bezmála 2000 dětí, včetně kojenců.

Republikánská senátorka Susan Collinsová upozornila Bílý dům na dopad, který jeho kroky mají. „Vysílají světu vzkaz, že když překročíte hranice s potomky, budou od vás odtrženi,“ řekla Collinsová, která se domnívá, že odebírání dětí je „v rozporu s hodnotami USA“.

Série reportáží a novinových článků, které se tématu věnují, vzbudily v USA veřejné pobouření. Americký prezident, který z nastalé situace a dosavadního krachu uprchlické reformy obvinil už vícekrát Demokratickou stranu, zveřejnil o víkendu na svém Twitteru následující vzkaz: „Demokraté mohou vyřešit násilné oddělování rodin na hranicích za předpokladu, že se budou podílet na vypracování nového reformního zákona.“ „Proto bude zapotřebí, aby bylo v listopadu zvoleno ještě více republikánských kandidátů,“ doplnil prezident s odkazem na blížící se průběžné volby.

Podle demokratů má praxe odebírání dětí sloužit jako nástroj k budoucímu vyjednávání o prezidentově návrhu zbudovat na mexické hranici zeď. Kongresman Adam Schiff doslova řekl, že úřady „používají smutek, slzy a bolest těchto dětí jako maltu k výstavbě zdi.“

Podle předpokladů bude prezident pokračovat ve vyjednávání s republikánskými zákonodárci o změnách v migračním zákonu v úterý.

 

 

 

 

 

 

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Dnes • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek