První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

04. 10. 2017 • 14:30

Zatímco se pozůstalí a celé Spojené státy vzpamatovávají z nejkrvavější masové vraždy v historii země, na povrch se dostávají detaily z policejního vyšetřování. Do médií unikly první fotografie z hotelového pokoje, odkud 64letý vrah Stephen Paddock deset minut střílel do návštěvníků festivalu country hudby a 59 z nich zabil. Na snímcích, které zveřejnil britský deník Daily Mail, jsou kromě těla zastřeleného Paddocka vidět poházené zbraně, vypálené náboje i zásoby nové munice nebo kladivo, kterým zřejmě rozbil dvě okna hotelového apartmá.

Když se důchodce Stephen Paddock ubytoval v hotelovém apartmá 32135 ve 32. patře lasvegaského hotelu Mandalay Bay, personálu na něm nic neobvyklého nepřišlo. Ve dvoupokojovém apartmá si ničeho podezřelého nevšimly ani uklízečky, které neměly tušení, že se v pokoji nachází celkem 23 zbraní a jsou zde nainstalované kamery – jednu Paddock umístil do kukátka u hlavních dveří a další dvě do chodby tak, aby viděl přicházet zásahovou jednotku.

Podle televize CNN Paddock obří arzenál nanosil do hotelového pokoje během několika dní ve víc než 10 kufrech. Pokoj ve 32. patře byl přitom ideálním místem, odkud měl na místo konání festivalu dokonalý výhled.

„Můžete vidět, že jsou okna vyražená, jedno vpředu, druhé v rohu, což mu dalo dva různé úhly, ze kterých mohl střílet a to celé je součást jeho plánování,“ vysvětlil pro CNN policejní analytik Art Roddick, který zároveň upozorňuje, že se kvůli přítomnosti hostů v dalších pokojích policie nemohla pokusit střelce zasáhnout zvenku.

Zásahová jednotka tak musela vtrhnout přímo do jeho pokoje. „Zkontrolovali patro po patru, dokud nelokalizovali, kde se pokoj nachází,“ říká o zásahu šerif Joseph Lombardo. Díky kamerám Paddock věděl, že se k němu jednotka rychlého nasazení blíží a než stačila rozrazit dveře, střelec se zastřelil.

Jak naznačuje policejní vyšetřování, Paddock byl zbraněmi posedlý. Americká policie našla na třech různých místech, kde vrah pobýval, celkem 47 střelných zbraní. Dvanáct z těch, které měl útočník u sebe v pokoji, bylo vybaveno mechanismem, který umožňoval střílet z nich takřka nepřetržitě jako z automatických zbraní. Žádná z položek jeho arzenálu nebyla vyrobená podomácku.

V Paddockově autě se našly mimo jiné i chemikálie používané k výrobě bomby, jeho motiv ale stále zůstává nejasný.

Vyšetřování také odhalilo stopu vedoucí na Filipíny. Agentura AP napsala s odvoláním na nejmenovaného oficiálního činitele, že Paddock několik dní před masakrem poslal na Filipíny 100 000 dolarů (asi 2,2 milionu Kč) a v uplynulých týdnech nahlásil asi deset herních transakcí v hodnotě 10 000 dolarů (asi 220 000 Kč) a více.

Na Filipínách se v úterý nacházela Paddockova přítelkyně Marilou Danleyová, která dnes dorazila do USA. Na letišti v Los Angeles ji očekávali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování, kteří ji chtějí ještě dnes vyslechnout. Šerif Joseph Lombardo novinářům řekl, že policie doufá, že s pomocí Danleyové získají více informací o Paddockově životě a názorech.