První žaloba na volby. Trump napadl hlasování v Nevadě

Info.cz

Ve Spojených státech se objevují první náznaky, že se volební štáb republikánského kandidáta Donalda Trumpa může připravovat na zpochybnění voleb. Jeho právníci dnes podle stanice CNN v Nevadě podali žalobu kvůli prodloužení termínu pro předčasné hlasování. Soudce ji ale obratem zamítl. 

Volební místnosti v širším okolí Las Vegas, kde je velké zastoupení hispánských voličů, se podle Trumpova týmu minulý pátek uzavřely o dvě hodiny dříve, než měly.  „Udělali to, aby k nim mohli přivézt voliče demokratů,“ postěžoval si už v sobotu Trump.

Soudkyně  Gloria Sturmanová ale žalobu jeho právníků prakticky okamžitě odmítla. Pravidla o uzavírání volebních místností se podle něj nevztahují na předčasné hlasování. "Takhle se to nedělá," vzkázala jim během krátkého slyšení. 

Mluvčí dotčeného okresu Dan Kulin již předtím CNN řekl, že volební místnosti dodržely předepsané hodiny určené pro hlasování. Otevřené zůstaly jen pro lidi, kteří dorazili včas, ale kvůli velkému zájmu přišli na řadu až po oficiálním konci hlasování – což je v USA běžná praxe.

Hlasování v Nevadě může být těsné. Trumpovi tak podle odborníků mohlo přijít vhod, pokud by si dopředu vytvořil základ pro případné zpochybnění hlasování. „O výsledku tu může rozhodnout několik tisíc hlasů,“ míní Robert Lang z Nevadské univerzity.

Donald Trump v předvolební kampani několikrát varoval před možným zfalšováním voleb. Opakovaně naznačoval, že by proto volební výsledek nemusel respektovat. Naposledy se takto vyjádřil dnes.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Newsradio 610 WTN řekl, že se nejdříve chce seznámit s průběhem voleb, než přijme výsledek. „Podíváme se na to,“ řekl. Dodal ale, že nemůže být pochyb o tom, že miluje Spojené státy a věří v tamní systém. 

sinfin.digital