"Puigdemont do vězení!" V Barceloně demonstruje za jednotné Španělsko milion lidí

V Barceloně se dnes sešel přes milion lidí na demonstraci za jednotu Španělska. Podle organizátorů jich dorazilo 1,1 milionu. Informoval o tom španělský deník El País. Policie zatím odhad účasti nezveřejnila. Lidé nesou španělské i katalánské vlajky a volají Díky Španělsko, Katalánsko Tě miluje. V průvodu, který jde centrem města, vládne podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra. Manifestace se účastní i někteří místní politici ze stran, které odmítli v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti.

Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem Všichni jsme Katalánsko a má být protestem proti páteční rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Tu schválil katalánský parlament, v němž měli v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil na prosinec volby.

Ve Španělsku přituhuje. Katalánský premiér neuznal sesazení, v ulicích se čekají demonstrace

Organizace SCC pořádala podobně velkou demonstraci už 8. října, kdy také lidé v ulicích Barcelony protestovali proti snahám tamní vlády o odtržení od Španělska. Tehdy SCC oznámila, že dorazil téměř milion lidí, podle policie jich bylo na 350.000.

V centru Barcelony dnes lidé nesli například hesla "Děkujeme Španělsko, Katalánsko Tě miluje" nebo "Nestyď se milovat Španělsko". Někteří ale také volali "Puigdemont do vězení" s odkazem na Madridem sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který jako lídr separatistické koalice prosadil konání referenda o nezávislosti z 1. října i hlasování o rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky.

Bude Katalánsko nezávislé a je Madrid v právu? 9 bodů, které vám osvětlí španělskou krizi

Demonstrace v Barceloně dnes oficiálně začala ve 12:00 SEČ, ale už asi dvě hodiny předtím se podle záběrů ze sociálních sítí pohybovaly v ulicích Barcelony stovky lidí s červenožlutými vlajkami a hesly za jednotné Španělsko. Asi stovka se jich dopoledne sešla před velitelstvím policie a volala "Nejste v tom sami!". Právě na policii totiž bude zajistit v rozdělené zemi pořádek v následujících dnech, kdy se čekají i demonstrace separatistů a kdy jedny z katalánských odborů plánují stávku.

SDÍLET
sinfin.digital