Puigdemont navrhl místo sebe na premiéra separatistu Sáncheze. Ten je ale ve vazbě

HalfPageAd-1

ČTK, pav

01. 03. 2018 • 21:57

Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici pobytem v Belgii, navrhl místo sebe jako kandidáta na katalánského premiéra Jordiho Sáncheze. Bývalý katalánský premiér to podle deníku La Vanguardia v projevu zveřejněném večer na sociálních sítích. Sánchez je separatistický aktivista, od loňského října je ale ve vazbě nedaleko Madridu.  Španělská prokuratura viní, stejně jako Puigdemonta, ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Mobile-rectangle-3

"Koalice Společně pro Katalánsko (JxCat) navrhne jako kandidáta na (katalánského) premiéra Jordiho Sáncheze, dvojku své kandidátky," vzkázal dnes z Belgie Puigdemont. V proslovu také opět kritizoval Madrid za loňské převzetí přímé správy nad Katalánskem, které označil za "kolonialistickou politiku".

"Katalánsko má právo být nezávislou a demokratickou republikou. Tento cíl je nezvratný a budeme se ho snažit dosáhnout politikou z domova i ze zahraničí," řekl také Puigdemont, který je v Belgii od konce října.

Puigdemontovo prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co katalánský parlament, v němž mají většinu separatisté, na svém prvním řádném zasedání od předčasných prosincových voleb potvrdil legitimitu Puigdemonta pro úřad premiéra. Tento krok byl jen jeho symbolickým uznáním, protože kandidaturu na dálku mu už v lednu zakázal ústavní soud. I kandidatura Sáncheze bude v rukou soudu, od něhož musí politik získat povolení k opuštění věznice.

Třiapadesátiletý Sánchez, který se stal letos v lednu poprvé poslancem regionálního parlamentu, je ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury od poloviny loňského října. Poslala ho tam soudkyně kvůli tomu, že jako tehdejší šéf separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) svolal demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum o nezávislosti, které tamní vláda chystala a nakonec i uspořádala 1. října přes zákaz Madridu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1