Putin bilancuje. Rok 2016 pohledem vládce Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční tiskové konferenci hodnotí uplynulý rok. Co podstatného v několik hodin trvajícím vystoupení zaznělo?

Prezidentské volby v USA

Prezident Putin popřel, že by stál za snahou hackerů ovlivnit americké volby. Z toho ho nedávno obvinil prezident Barack Obama i přední tajné služby v USA. Putin řekl, že není podstatné, kdo za útoky na Demokratickou stranu stojí. Aféra je podle něj známkou toho, že Demokraté neumějí prohrávat se ctí. „Současná vláda USA se snaží své neúspěchy svést na vnější faktory, má ale své vlastní problémy,“ řekl šéf Kremlu.

Na poslední chvíli. Obama z obavy o Trumpův zásah do životního prostředí mění pravidla těžby v oceánu

Jaderný arzenál

Rusko bude modernizovat strategický jaderný arzenál a prohlášení Američanů, že plánují něco podobného, ho prý nepřekvapují. Putin tak reagoval na čtvrteční twitterový příspěvek Donalda Trumpa o tom, že Washington musí zvýšit a rozšířit jaderný potenciál země. Putin dodal, že výdaje na obranu v poměru k HDP se stále snižují – zatímco letos to bylo 4,7 procenta hrubého národního produktu, v roce 2019 to bude 2,8 procent.

Doping

„V Rusku neexistoval žádný systém státní podpory dopingu ve sportu a ani se žádný vytvářet nebude. Země má ale s dopingem problém.“ V tomto duchu Putin komentoval nedávný dopingový skandál ruských sportovců, kdy část z nich byla diskvalifikována, a nemohli se proto zúčastnit letošních olympijských her.

Ekonomika

Ekonomickou situaci ohodnotil ruský prezident pozitivně. Hrubý domácí produkt Ruska sice v letošním roce poklesl na minus 3,7 % a v záporných hodnotách ještě nějakou dobu zůstane. Půjde ale o příznivější čísla. Podle Putina se tak ekonomika „vyvíjí pozitivně“.

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital