Putin chce skrze potraviny vydírat stejně, jako to dělá s plynem a ropou. Je to lhář, novodobý Hitler, říká prezident Ukrajinského agribusiness klubu

Jaké dopady bude mít Putinův vpád na Ukrajinu na dostupnost potravin? Hrozí v některých částech světa hlad? „Předpokládám, že letošní produkce pšenice na území kontrolovaném Ukrajinou poklesne meziročně o 40 procent,“ říká prezident Ukrajinského agribusiness klubu (UCAB) Alex Lissitsa. V rozhovoru pro INFO.cz chválí reakci východoevropských zemí, podotýká ale, že Ukrajině zatím chybí dostatečná podpora od některých států západní Evropy. „Putin je novodobý Hitler,“ říká v souvislosti s důsledky, které bude mít blokáda ukrajinských plodin pro chudší země v Asii a v Africe.

Kolik kukuřice a pšenice je nyní podle vašeho odhadu uvězněno na Ukrajině vlivem ruské blokády? Jaký osud tyto zásoby čeká?

V tuto chvíli hovoříme zhruba o 20 milionech tun obilovin, které jsou zadržovány vlivem ruské blokády přístavů. Většinu tvoří kukuřice, ale je tam i pšenice a další plodiny. Je to ale jen velmi hrubý odhad, protože z okupovaných území nemáme konečné údaje.

Není příliš mnoho scénářů, co by se s těmito plodinami mohlo stát. Ten první, ve který opravdu velmi silně doufáme, je odblokování ukrajinských přístavů a vyvezení plodin k našim zákazníkům. To ale pravděpodobně zabere nějaký čas. Druhou možností je vývoz skrze západní hranici Ukrajiny směrem do EU s pomocí kamionové a železniční dopravy. Věříme, že se povede navýšit kapacitu této formy vývozu na 3 miliony tun měsíčně. Musíme to ale kapacitně porovnat s 5-6 miliony tun, které byly před válkou vyváženy každý měsíc skrze naše přístavy.

Jak se ruská invaze podepisuje na letošní produkci pšenice na Ukrajině?

Ruská agrese se na produkci zcela jednoznačně podepsala, a to hned v několika směrech. V rámci Ukrajiny je většinově pěstována pšenice ozimá. Minulý rok jsme ji na Ukrajině zaseli na 8 milionech hektarů a podstatná část tohoto výsevu připadá na jižní ukrajinské regiony (Oděská, Mykolajivská, Chersonská a Záporožská oblast). Některá z těchto území jsou v tuto chvíli okupována nepřítelem a je těžké předpovědět, co se stane s tamní sklizní.

Zadruhé, ruská agrese zničila velkou část logistického řetězce, ceny vstupů se zvýšily, některé vstupy ani nejsou v adekvátním množství dostupné, takže farmáři se musí technologicky přizpůsobovat novým poměrům. Mnoho z nich používá méně hnojiv a ochranných postřiků, snaží se ušetřit pohonné hmoty atd. Tyto nucené změny nepochybně ovlivní budoucí sklizeň. Předpokládám, že letošní produkce pšenice na území kontrolovaném Ukrajinou poklesne meziročně o 40 procent.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • K čemu směřuje Putinova politika „vydírání plodinami“?
  • Jak se celá situace může podepsat na cenách a dostupnosti potravin v Evropě?
  • A potvrdily se zprávy o krádežích plodin ze strany Ruska?
sinfin.digital