Putin osobně nařídil ovlivnit americké volby, tvrdí zpravodajské služby

Vladimir Putin se přímo podílel na ovlivňování amerických prezidentských voleb. Alespoň to tvrdí úředníci zpravodajských služeb, kteří jsou o aktivitě ruského prezidenta vysoce přesvědčeni. To v překladu znamená, že o pravdivosti tvrzení nepochybují.

Informaci o Putinově angažování přinesl server zpravodajské stanice NBC. Tomu dva vysocí úředníci řekli, že nové informace z diplomatických zdrojů ukazují zapojení ruského prezidenta do hacknutí a následného úniku materiálů z Demokratické strany.

Podle nejnovějších informací hrál Putin větší roli, než se doposud myslelo. Je zřejmé, že k hackování musely dát souhlas ruské špičky, přičemž tamní systém je plně pod kontrolou prezidenta, jenž působí jako nezpochybnitelná autorita.

„Je to plně v souladu s Putinem, kterého jsem sledoval v době, kdy jsem byl velvyslancem a ve vládě,“ prohlásil Michael McFaul, jenž v Rusku jako velvyslanec sloužil mezi lety 2012 a 2014.

Jak zmanipulovat americké volby? Možná to zvládnete i vy

Podle McFaula měl Putin hned několik důvodů, proč ovlivnit listopadovou volbu. Vedle pohledu Donalda Trumpa na vztahy s Ruskem a snahy ukázat Ameriku jako zkorumpovanou zemi neschopnou být nadále důvěryhodným globálním lídrem, hrála roli i osobní zášť vůči Clintonové, kvůli jejímu vyjadřování po ruských parlametntních volbách v roce 2011.

Američané nyní údajně sondují možnosti odplaty. Bývalý úředník CIA ale o účinnosti podobné akci pochybuje. NBC News řekl, že Rusové již znají Putinovu historii a jsou s ní smíření. Není tudíž pravděpodobné, že by se podařilo prezidentovi v jejich očích uškodit.

Americká vláda v říjnu veřejně obvinila Rusko z odpovědnosti za hackerské útoky na servery Demokratické strany a z pokusů volby ovlivnit, Moskva takové nařčení opakovaně odmítla. Terčem útoků se později údajně stali i Republikáni. Sám Donald Trump tyto informace v minulosti zlehčoval a odmítal.

SDÍLET
sinfin.digital