Putinův perný týden: protesty v Rusku jsou zásadním signálem, Navalnyj bude vládci Kremlu dál zatápět

Pavel Havlíček

Režim Vladimira Putina si v minulých dnech prošel těžkými zkouškami pro udržení se u moci v následujících letech. Ruského prezidenta předně nepotěšil návrat jeho nejvýraznějšího kritika Alexeje Navalného z Německa, kde se zotavoval po otravě novičokem, a jeho investigace o Putinově obskurním bohatství a paláci na břehu Černého moře. Celý týden vyvrcholil víkendovými protesty po celém Rusku, které se staly nejpočetnějšími za poslední roky. Jak se situace bude vyvíjet, rozhodne nejen udržení protestního hnutí v klíčovém volebním roce, ale také mezinárodní reakce a tlak světového společenství na zastavení represí.

Rusko si v minulém týdnu prošlo skutečně dynamickým vývojem a hned několika klíčovými momenty, které ovlivní jeho politický život v následujících měsících a letech. Prvním z nich byl bezesporu návrat Alexeje Navalného – nejvýraznějšího a nejpopulárnějšího kritika ruského prezidenta Vladimira Putina – z německého zotavovacího pobytu. V Berlíně se Navalnyj pět měsíců léčil po otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičoků, kterou proti němu podle všech dostupných informací použily ruské tajné služby ve snaze se ho definitivně zbavit. Zpráva o jeho návratu tedy jistě nemohla Kreml potěšit, zejména pak v souvislosti s výhrůžkami, že bude z důvodu vyhýbání se spravedlnosti okamžitě zadržen, což Navalnyj ignoroval.

Připomeňme široce známý vývoj: Navalnyj byl skutečně ihned po vstupu na ruské území zadržen a v následném rychloprocesu, který byl přesunut tak, aby byl obtížně dostupný pro opozičníkovy podporovatele, byl odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 30 dní. Toto nicméně představuje pouze začátek celé série procesů, kterým bude Navalnyj v Rusku čelit. Významné v této souvislosti bude úterý 2. února, kdy se rozhodne, jestli stráví ve vazbě dalších několik let, a to z důvodu dříve vyfabrikovaných a politicky motivovaných obvinění z korupce. 

Návrat ve velkém stylu

Velké debaty se vedly již o samotném návratu Navalného do Ruska a o tom, jestli měl vůbec za těchto okolností cenu. Navalnyj argumentoval tím, že nikdy ani neuvažoval o tom, že by se nevrátil – pravděpodobně nechtěl opakovat životní příběh některých kritiků Putinova režimu, kteří si z různých důvodů raději vybrali život v zahraničí. Pro Navalného-politika to zjevně nikdy nebyla přijatelná varianta, zejména pak v souvislosti s významnými parlamentními volbami, které Rusko čekají v září tohoto roku.

Navalnému se totiž alespoň zčásti podařilo, o co usiloval, a to strhnout na sebe pozornost ruské veřejnosti a médií i světového společenství. To se mu povedlo již jeho příletem, kde ho jak na původně plánovaném letišti Vnukovo, tak později v letištní hale Šeremetěva vítaly tisíce Rusů. Někteří, včetně novinářů, byli v této souvislosti zadrženi. Jak po příletu Navalnyj prohlásil, jednalo se o „nejlepší den za posledních pět měsíců“, přestože na svobodě nezůstal příliš dlouho. O návratu předáka opozice do Ruska informovala všechna světová média a jeho jméno po dlouhém mlčení vyslovila i ta kremelská. Mezi ruskými intelektuály, influencery a představiteli kultury se vzedmula vlna solidarity.

Nicméně Navalnyj se jistě nepřijel do Ruska jenom nechat zatknout. Jak se záhy ukázalo, v minulých měsících tvrdě pracoval nejen na svém zotavení, ale také na nové investigaci s názvem „Palác pro Putina: Příběh největší světové korupce“. V tomto bezmála dvouhodinovém videu popisuje životní příběh hlavy ruského státu od počátků v Drážďanech za dob NDR, kde Putin začínal jako řadový příslušník místní KGB, po divoká 90. léta k jeho nástup do úřadu ruského prezidenta. Celý jeho život přitom podle Navalného provází dva klíčové elementy: lež a korupce. Právě díky nim se dle opozičního politika Putin dostal až do vedení ruského státu, kde zůstává více než 20 let.

Celou druhou část reportáže Navalnyj věnuje hlavnímu zjištění: Existenci kolosálního, až nechutně pompézního paláce, který si Putin údajně nechal díky korupci vystavět na břehu Černého moře. Investigace s podtitulem „Příběh největší světové korupce“ detailně popisuje celé korupční schéma, pro mnoho diváků jsou ale možná zajímavější záběry a vizualizace ze samotného paláce, ke kterému Navalnyj zajímavým způsobem získal stavební plány. Dozvíme se tak například, že hlava ruského státu má v letním sídle o výměře 17 691 metrů své vlastní kasino, divadlo, bunkr pro případ války či prostory pro vodní radovánky a další tematické pokoje a ložnici o obrovské rozloze. Běžného Rusa musí taktéž zaskočit neuvěřitelná cena unikátního nábytku na zakázku, která v případě jednotlivých kusů vybavení šplhá do milionů rublů. Vše ve stylu carského Ruska a ruských vladařů a imperátorů. Za uplynulý týden má toto video více než 83 milionů shlédnutí, převážně z Ruska.

sinfin.digital