Rakouským prezidentem bude Van der Bellen, Hofer uznal porážku

Norbert Hofer uznal porážku v opakovaném druhém kole prezidentských voleb. Podle průběžných výsledků zveřejněných agenturou APA měl jeho sok Alexander Van der Bellen krátce po uzavření volebních místností přes 53 procent hlasů. Stanice ORF uvedla, že je téměř jisté, že se na jeho náskoku nic nezmění.

Jedná se stále o průběžné výsledky hlasování, ty oficiální úřady oznámí až na začátku nového týdne. Po blamáži při květnovém hlasování a následném zásahu soudu, který nařídil druhé kolo opakovat, chtějí mít absolutní jistotu, že výsledky nebudou napadnutelné.

Obavu vyjádřil i sám Van der Bellen. V prvním rozhovoru po uzavření místností zmínil, že výsledky stále nejsou oficiální, ale že doufá, že se ukáží být správné. Mluvil také o tom, že v Rakousku není dostatek sounáležitosti s přistěhovalci a že to chce změnit. Chce být aktivní prezident a spolupracovat se všemi včetně Svobodné strany jeho oponenta.

Nový rakouský prezident. 7 věcí, které byste o Alexanderu Van der Bellenovi měli vědět

Hofer svým příznivcům poděkoval za podporu a blahopřál Van der Bellenovi. „Prosím všechny, aby táhli za jeden provaz a pracovali společně. Všichni jsme Rakušané bez ohledu na to, jak jsme se rozhodli u volebních uren,“ uvedl. Na Facebook také napsal, že je „smutný, že to nevyšlo“.

Vítězství Van der Bellena, který se v kampani prezentoval jako tradiční čitelný politik, nebylo vůbec jisté. Na jaře dělil oba kandidáty jen mimořádně těsný rozdíl hlasů a Hofer v posledních měsících působil sebevědomě. Vezl se na vlně „anti-systémových“ stran, které naplnilo očekáváním vítězství Donalda Trumpa v USA. 

Hlasování bylo do velké míry klíčové pro další směřování země. Rozhodovalo se, zda zůstane stabilní a liberální součástí Evropské unie nebo dá přednost nacionálním náladám a změně zažitých pořádků, což sliboval Van der Bellenův protikandidát Hofer.

Poražený Norbert Hofer

Analytička AMO Zuzana Lizcová vysvětlovala rozdíly mezi oběma kandidáty v předvolebním rozhovoru pro INFO.CZ takto: „Norbert Hofer výrazně kritizuje politiku současné vlády, například za to, že rakouská ekonomika, která si ještě před pár lety vedla lépe než německá, poslední dobou mírně zaostává. Je paradoxní, že s tím spojuje Van der Bellena, bývalého předsedu strany, která nikdy neměla vládní zodpovědnost. Van der Bellen přiznává, že doba je složitá a jsou tu výzvy, kterým společnost musí čelit, ale zároveň zdůrazňuje, že posledních sedmdesát let poválečného vývoje Rakouska bylo úspěchem. Země se těší postavení, kterého by nikdy nedosáhla, kdyby nebyla pevnou součástí evropské integrace či otevřeného mezinárodního obchodu.“

 Ministr vnitra Wolfgang Sobotka dnes uvedl, že jeho úřad nezaznamenal žádné nesrovnalosti během hlasování. Oficiálně dnes Sobotka žádné výsledky nevyhlásí. Už dříve uvedl, že předběžný výsledek oznámí až po sečtení korespondenčních hlasů, tedy nejdříve v pondělí večer. Nevyloučil, že oficiální výsledek vyhlásí dokonce až v úterý.

SDÍLET
sinfin.digital