Rána před jednáním o brexitu. Britský velvyslanec při EU rezignoval

Několik měsíců před očekávaným spuštěním formálních jednání o odchodu Spojeného království z Evropské unie dostala britská diplomacie velkou a nečekanou ránu. Zkušený diplomat sir Ivan Rogers, který od roku 2013 působil jako britský velvyslanec při Evropské unii a počítalo se s ním jako klíčovým hráčem v jednáních o brexitu, v úterý bez bližšího komentáře ve funkci skončil. 

Mluvčí britské vlády v odůvodnění uvedl, že Rogers chtěl uvolnit místo svému nástupci před aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy, která oficiálně spustí odchod Spojeného království z Evropské unie.  

Britská média spekulují o tom, že za odchodem špičkového diplomata stojí dlouhodobý nesoulad s britskou vládou v názorech na brexit. „Rogers cítil, že upřímné rady, které dával Londýnu, nebyly dobře přijímány a napětí rostlo,“ uvedl politický editor Financial Times George Parker. 

Podle Parkera byl Rogersův pohled na brexit pro Downing Street příliš pesimistický. Britská vláda si prý v pozici velvyslance při EU představovala někoho, kdo bude vnímat odchod Spojeného království z Evropské unie kladněji.   

Diplomat před několika měsíci způsobil rozruch, když zpochybnil předpoklad kabinetu premiérky Theresy Mayové o době, kterou zabere vznik obchodní dohody mezi Británií a EU. Britská vláda odhaduje, že jednání zaberou dva roky. Podle Rogerse to ale bude trvat možná i pětkrát déle. Diplomat je navíc přesvědčen, že ani pak nebude osud dohody jistý.

Brexit by mohl Česko připravit o peníze

Pro odchod z Evropské unie se Britové vyslovili v referendu v červnu 2016. Proces vystoupení ze společenství začne v okamžiku, kdy Spojené království oficiálně aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy. Očekává se, že britská vláda tento krok učiní nejpozději v březnu.  

SDÍLET
sinfin.digital