Řecko opět čelí obrovskému přílivu uprchlíků, do země jich přichází nejvíc za poslední rok a půl

29. 09. 2017 • 19:30

Řecko opět trápí nelegální migrace. Počet lidí, kteří v posledních měsících do země přichází, je až čtyřnásobně vyšší než během prvních letních měsíců. Nová vlna tak zhoršuje situaci v uprchlických táborech; situace je o to horší, že až dvě pětiny nových migrantů jsou děti. 

Podle úřadů je nyní příliv migrantů největší, jaký Řecko od března loňského roku zažilo - do země míří každý den na dvě stovky migrantů. „Růst uprchlíků je dramatický, navíc k nám přicházejí ti nejohroženější z nejohroženějších,“ tvrdí Elias Pavlopoulos, ředitel řecké pobočky organizace Lékaři bez hranic. „Celé rodiny nyní opouštějí válečné zóny v Iráku a Sýrii, v posledních několika měsících jsme viděli mnohem více rodin a jednotlivců, kteří byli týráni, mučeni či znásilněni,“ dodává Pavlopoulos.

Migranti se do země dostávají nejčastěji z Turecka, a to jak po vodě, tak i po souši. Neziskové organizace proto stále častěji přirovnávají současnou situaci k roku 2015, kdy do Řecka přišlo až milion migrantů.

„Jako by se vrátil rok 2015, příliv uprchlíků je obrovský. Zatímco na počátku července jich bylo 50 až 60 denně, nyní jich jsou až dvě stovky. Možná je to německými volbami, možná ochladnutím vztahů Turecka a Evropské unie nebo poslední vlnou, než přijde zima, ale něco se děje,“ komentuje situaci Pantelis Dimitriou z neziskové organizace Iliaktida.

Situace je o to horší, že až 40 procent nových migrantů jsou děti. „Pomalý proces azylového řízení navíc znamená, že lidé a děti jsou uvězněni na ostrovech v nevyhovujících podmínkách – žijí v provizorních přístřešcích s nedostatkem vody, špatnou hygienou a nedostatkem toalet,“ tvrdí nezisková organizace Save the Children.

Uprchlické hotspoty s novou vlnou začínají být přelidněné. Téměř deset tisíc lidí je totiž nyní umístěno v hotspotech, které mají kapacitu jen pět a půl tisíce osob.

„I dva roky po krizi stále vidíme, jak rodiny s dětmi spí pod stanem na holé zemi a nemohou sehnat základní léky. Víme například o třech rodinách, dohromady 16 lidí včetně těhotné ženy, které musí žít ve stanu určeném pro pět lidí,“ popisuje situaci Andreas Ring, řecký představitel organizace Save the Children.

Podle OSN přišlo do Řecka v srpnu asi 3, 5 tisíce migrantů, přibližně stejné množství, jaké dorazilo za první polovinu září.