Rehabilitace jaderné energetiky v Evropské unii se neobešla bez problémů. Některé státy se jí na poslední chvíli pokusily zabránit, Češi bodovali. Podívejte se na detaily

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na závěr summitu EU na tiskové konferenci uvedla, že jaderná energie je stabilní zdroj. To je velmi silný signál před netrpělivě očekávaným krokem EK, která by měla v listopadu v rámci takzvané taxonomie zveřejnit energetické zdroje, jež považuje za udržitelné a v podstatě hodné investic. Nyní víme, že jádro na tomto seznamu bude, přestože se zejména evropští zástupci Zelených snažili tomuto kroku dlouho zabránit. I takzvaný klimatický panel IPCC ovšem jádro označuje za nutný předpoklad pro přechod na bezemisní ekonomiku.

Rehabilitace jádra se ovšem ani na summitu nerodila úplně lehce a Češi v tom sehráli nemalou roli. V EU se v uplynulých měsících zformovala silná „projaderná“ a také „proplynová“ aliance pod vedením Francie, Češi byli ovšem výrazným představitelem této koalice.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo se pokusil rehabilitaci jádra zabránit?
  • Jakou roli sehráli Češi?
  • Proč von der Leyenová podporu jádru vyslovila veřejně?
sinfin.digital