Rekordní hurikán se žene Karibikem. „Školy jsou zavřené, na moře nesmíte,“ říká Čech pro INFO.CZ

HalfPageAd-1

Eliška Kubátová

06. 09. 2017 • 16:30

Do Karibiku dorazil nejsilnější hurikán, který kdy byl nad Atlantským oceánem zaznamenán. Jeho sílu už pocítili obyvatelé prvních karibských ostrovů, kde vítr o rychlosti až 300 kilometrů v hodině odnesl střechy domů a zanechal obyvatele bez proudu. Na tropickou bouři se nyní připravují další země včetně Dominikánské republiky, kam má živel dorazit během zítřka. Irma zasáhne především sever ostrovní země, kde žije i český rodák František Žídek, který pro INFO.CZ přiblížil atmosféru před příchodem bouře.

Mobile-rectangle-3

„Úřady v čele s prezidentem vydaly upozornění a výstrahu tzv. červeného stupně, což je nejvyšší stupeň ohrožení. Od dnešního dne uzavřely školy a na brigádu povolaly jen lidi, kteří mají zabezpečit majetek před případnou škodou. Jistě budou ode dneška uzavřeny také úřady a banky,“ líčí František Žídek aktuální situaci v okolí města Cabarete na severu Dominikánské republiky.  

„Připravují se i restaurace na pláži – stahují všechen plážový nábytek a stěhují věci do vyšších míst. Očekávají se vlny šest metrů vysoké, počítají proto s tím, že je to asi propláchne,“ popisuje přípravy v místech, kde se to jindy hemží turisty z celého světa.

Hurikán Irma už zasáhl karibský stát Barbuda a Antigua, kam dorazil dnes po půlnoci místního času. Extrémně silný vítr, který v nárazech dosahuje až 295 kilometrů za hodinu, zde strhal střechy domů a zanechal obyvatele bez proudu. Na podobný scénář se připravují i lidé v Dominikánské republice.

„Varování přichází přes telefony SMS zprávami. Hovoří se také o možné evakuaci lidí z nejvíce ohrožených míst. Úřady se starají a zakazují výjezdy na moře,“ říká český rodák, který našel druhý domov v malé vesničce Jardin Deportivo nedaleko Cabarete.

Zatímco úřady nechtějí situaci podcenit, místní obyvatelé, známí svou uvolněností, se nebezpečím nenechají znervóznit. „Irma je po mnoha letech hurikán nejvyšší kategorie, lidé ale vše prožívají tak nějak po dominikánsku,“ říká František Žídek.

„Lidé mezi sebou hovoří o ‚Huracánu‘, ale pokud bych čekal nějakou hysterii nebo změnu jejich chování, nedočkal bych se. Dále dělají na svých políčkách, pijí ranní kávu, posedávají u domů a žijí si svůj běžný každodenní život,“ líčí prozatím pohodovou atmosféru, která mezi obyvateli Dominikánské republiky panuje. Naopak na Floridě, kam má Irma dorazit až koncem týdne, mnozí lidé panikaří a dělají si zásoby už dnes.

„Sleduji, jak v Americe jsou už týden před zásahem prázdné obchody a večer mi o tom psala i známá z Floridy. Lidé jsou v hysterii a skupují, co je po ruce. Prý ani pepř už není v regálech. Tady se den před tím, než přijde pravděpodobný přímý zásah, obchod změnil jen tím, že se objevila paleta s pitnou balenou vodou za výhodnější cenu. Lidi jsou bez hysterie, dělají běžné nákupy. Jen večer jich je v obchodě o něco více, ale neviděl jsem žádné narvané košíky. Jsou stále klidní a vyrovnaní,“ popisuje atmosféru v Dominikánské republice, kde s výjimkou období hurikánů, které je typické pro srpen a září, panuje klid.

3648880:article:true:true:true

Kromě Dominikánské republiky a Floridy má hurikán Irma zasáhnout také Portoriko, Haiti nebo Kubu. Právě Portoriko je nyní v největším ohrožení, úřady proto nařídily evakuovat sever a východ ostrova. „Je to naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili,“ řekl novinářům guvernér Portorika Ricardo Rossello. Evakuace čeká také obyvatele jižních ostrovů na Bahamách a v některých oblastech Floridy doporučují evakuaci lidí i americké úřady.

SDÍLET

Billboard-bottom-1