REPORTÁŽ INFO.CZ: Berou nám práci a snižují platy. Wilders těží i ze strachu z pracovníků z Česka

15. 03. 2017 • 15:25

Není to jen obava z muslimů a islámu, která vhání nizozemské voliče do náruče krajně pravicového politika Geerta Wilderse. Nizozemci se zlobí, že jim práci berou lidé, kteří do země přicházejí ze zemí střední a východní Evropy včetně Česka. Ve většině případů jsou ochotní pracovat za nižší mzdy než domácí pracovníci a podle kritiků zneužívají tamní sociální systém. V reportáži INFO.CZ přímo z jižního Nizozemska, které je považované za Wildersovu baštu, si právě na to stěžují jeho stoupenci.

Obklopen skupinou osobních strážců, kteří bedlivě střeží jeho každý krok. Prohodit slovo s vysokým světlovlasým mužem oblečeným do tmavého, přesně střiženého obleku je téměř nemožné. Povede se to jen hrstce vybraných – pravděpodobně dopředu prověřeným vyvoleným.

Podobný průběh mělo i setkání nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse, který se v sobotu na pár hodin ukázal ve dvou malých městech na jihu země. Doprovázen štábem, který dokumentoval každý jeho pohyb, aby se jím vzápětí mohl chlubit na sociálních sítích, a vytvářet tak dojem, že je politik všude, Wilders rozdával úsměvy na požádání. Po uplynutí několika desítek minut ale zmizel a objevil se až v televizní debatě, která proběhla den před začátkem voleb.

Geert Wilders volí

Pro mnohé ale bylo to, že vůbec veřejně vystoupil, překvapením, protože politik, který se dlouhodobě ostře vymezuje proti všemu „neholandskému“, několik týdnů před volbami oznámil, že se stahuje z volební kampaně a kvůli bezpečnostním rizikům se nebude ukazovat. Wilders v roce 2008 vytvořil a vydal kontroverzní protiislámsky laděný film Fitna, který rozlítil muslimy. Odsouzení se ale dočkal i od některých nemuslimů, především z řad radikální levice. V Nizozemsku navíc v minulosti kvůli vyostřené situaci došlo i na vraždy politiků.

„Zastihnout Wilderse je téměř nemožné. Jednak se už přes deset let nachází kvůli obavě o svůj život pod 24hodinovou ochranou. K neviditelnosti jeho strany během předvolební kampaně ale přispívá i fakt, že PVV nemá na vedení běžné kampaně finanční prostředky a chybí jí členská základna,“ vysvětluje odbornice na nizozemskou politiku a spolupracovnice Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Anna Kuznická.

Podobně těžké je to i s jeho voliči. „Wilderse nevolím, ale znám jednu osobu, která ano. Je to místní kuchař, ale myslím si, že se na veřejnosti k tomu, že podporuje PVV, nepřizná,“ vysvětluje asi třicetiletá recepční v malém hotelu v nejstarším nizozemském městě Maastricht, které je zároveň metropolí provincie Limbursko.

Právě tato provincie, která se nachází na jihu Nizozemska a do sousední Belgie a Německa je to z ní co by kamenem dohodil, je hlavní baštou „Wildersovců“. Zatímco na národní úrovni předvolební průzkumy hovoří o tom, že by Wilders mohl ve volbách získat až 16 procent hlasů, v případě Limburska mu předpovídají až dvojnásobek.

Podle místních to může být způsobeno i nezaměstnaností, která patří v Limbursku ve srovnání s celým Nizozemskem k nejvyšším a kterou se nedaří dlouhodobě snižovat. Zlaté časy historická provincie zažila na začátku dvacátého století, kdy místní těžba uhlí zásobovala celou zemi. Doly byly ale po druhé světové válce uzavřeny a od té doby se Limbursko nemůže ani přes štědré investice některých velkých nizozemských společností, které si tu zřídily závody, vzpamatovat. Mnoho lidí navíc v poslední době ztratilo místo, když tu jednu ze svých poboček uzavřela místní keramická továrna. „Není to tak, že by práce vůbec nebyla. Nabídka je, ale hlavně pro lidi s vysokoškolským diplomem,“ vysvětluje Nizozemec Stijn.

Stejná situace panuje ve městě Venlo, které se nachází jen pár kilometrů severně od Maastrichtu. Kromě historického centra, muzea Limburska a ocenění za nejzelenější město roku v roce 2003 je Venlo známé i kvůli tomu, že se v něm narodil Geert Wilders.

I přesto, že se tady politik příliš často neukazuje, ve městě žije hodně jeho voličů a podporovatelů. Po procházce po ulicích města, které v nedělním slunném odpoledni zaplňují usměvaví Holanďané, které, zdá se, nic vážného netrápí, po nich však není ani stopy. Rozpoznat „typického“ Wildersova voliče, totiž není snadné. „Jsou to různorodé skupiny. Jednoduše řečeno, Wilders bere, kde se dá, a je jedno, jestli je to levice, nebo pravice,“ řekl INFO.CZ v rozhovoru profesor na univerzitě v Leidenu Petr Kopecký. Cílovou skupinou Wilderse jsou totiž voliči s nejrůznějšími frustracemi – a nemusí jít nutně o lidi, kteří jsou nazlobení na muslimy a islám.

Příkladem je přibližně šedesátiletá invalidní důchodkyně Grietje, která se rozhodla setkat se svou přítelkyní na zeleném plácku kousek od řeky Mázy protékající Venlem. „Jsem hrdá na to, že volím Wilderse, a klidně to vykřičím do světa,“ říká se širokým úsměvem na rtech. „Nikdy dříve jsem ho nevolila, ale nyní budu,“ slibuje žena, která v minulosti opakovaně volila křesťanské demokraty. Změnit rozhodnutí ji podle jejích slov donutily přetrvávající problémy, které s sebou nese integrace muslimských komunit do většinové nizozemské společnosti a vzájemné sžívání odlišných kultur. „Pokud si večer pustíte televizi, kde běží pořad, v němž se policie obrací na občany, aby pomohli s pátráním po zločincích, tak tam uvidíte jen samé Maročany a Turky,“ rozčiluje se Grietje. I přesto, že politologové uklidňují, že situace není tak vážná, Wilders je tím, kdo nenávist vůči nejpočetnějším přistěhovaleckým skupinám v Nizozemsku neustále přiživuje.

Grietje ale Wilderse podpoří i z jiného důvodu. „Líbí se mi, že je Geert tak rázný a chce uzavřít hranice. Zabrání tak tomu, aby sem přicházeli za prací národnosti, jako jsou Poláci, Bulhaři nebo Češi,“ říká žena, která v minulosti pracovala na úřadu práce a živila se také jako trhovkyně. Mluví tím z duše například i některým podnikatelům, kteří si v Nizozemsku stěžují, že tu pracovníci ze střední a východní Evropy zneužívají sociální systém a snižují cenu práce.

„Společný trh EU s sebou nese i problémy ekonomické migrace z východní Evropy. Lidé sem přijdou, pracují za daleko nižší mzdy, než za které by byli ochotni pracovat místní lidé. Důvodem je to, že si mohou dovolit dočasně žít v horších podmínkách, protože vědí, že za omezený čas pojedou zase domů,“ vysvětluje profesor Kopecký.

Nizozemské parlamentní volby

Parlamentní volby v Nizozemsku probíhají 15. března. Volební místnosti se uzavřou ve 21 hodin a poté nizozemské televize zveřejní odhady výsledků. Oficiální výsledky budou k dispozici průběžně během noci. Souboj o první místo podle průzkumů svádí nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Výsledky anket zveřejněných před volbami signalizovaly, že dosavadní vládní VVD má mírně navrch. Menší koaliční partner Rutteovy strany - sociálnědemokratická Strana práce - ale podle průzkumů utrpí výrazné ztráty. Vytváření nové vlády bude podle řady politologů velmi složité. Rozhodovat o složení dolní komory nizozemského parlamentu může téměř 13 milionů Nizozemců. Na výběr mají z celkem 28 stran.

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Dnes • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek