Řešení KLDR najdeme, tvrdí Trump. Jeho návštěvu Jižní Koreje doprovázejí protesty

Americký prezident Donald Trump dnes po příletu na 24hodinovou návštěvu Jižní Koreje prohlásil, že je nutné najít řešení bezpečnostní hrozby, kterou představují zbrojní programy KLDR. Jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in vyjádřil naději, že návštěva šéfa Bílého domu v zemi bude znamenat obrat v krizi na Korejském poloostrově.

Při setkání s americkými a jihokorejskými vojenskými veliteli na největší americké armádní základně v zemi Trump k otázce Severní Koreje řekl: "Nakonec najdeme řešení. Vždy najdeme řešení, musíme ho najít."

Trump se na americkou základnu Camp Humphreys přesunul vrtulníkem hned po svém dnešním příletu. Spojené státy mají od skončení korejské války v roce 1953 v zemi 28.500 svých vojáků.

Trumpův přístup ke KLDR je jeho největší úspěch, říká expert. Co čekat od jeho cesty do Asie?

Později Trump a Mun odjeli do prezidentského Modrého domu v metropoli Soulu. Mun před začátkem jednání řekl, že doufá, že Trumpova návštěva do jisté míry zmírní obavy Jihokorejců z KLDR a že bude znamenat "zlom v řešení severokorejské jaderné otázky".

Trump vyzdvihl "skvělou spolupráci" s jihokorejským prezidentem, přestože mezi Washingtonem a Soulem existují jisté spory, především v otázce přístupu ke KLDR. Americký prezident v minulosti kritizoval Muna za jeho snahy o dialog s Pchjongjangem.

Trump ve vztahu ke KLDR prosazuje tvrdé ekonomické sankce a tlak na Pchjongjang. V poslední době si severokorejský vůdce Kim Čong-un a Trump vyměnili sérii urážek, které spolu se severokorejským zářijovým jaderným testem a množstvím raketových zkoušek dále zvýšily napětí na Korejském poloostrově.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Amerického prezidenta po příjezdu do jihokorejské metropole Soulu dnes vítalo několik stovek příznivců, ale také odpůrců, kteří drželi transparenty s hesly jako "Ne Trumpovi, ne válce, ano míru".

Konfliktní bod mezi Jižní Koreou a USA představuje také americko-jihokorejská dohoda o volném obchodu. Trump již dříve avizoval, že bude usilovat o změnu či dokonce zrušení této dohody. Američtí činitelé uvedli, že od té doby, co dohoda vstoupila v platnost, se výrazně zvýšil americký obchodní deficit s Jižní Koreou.

Šéf Bílého domu, který je nyní na cestě po Asii, do Jižní Koreje přiletěl z Japonska. V plánu nemá návštěvu demilitarizované zóny na hranicích s KLDR, o které média spekulovala. Ve středu Trump odletí do Číny.

SDÍLET
sinfin.digital