Rozhovor s diplomatem EU: Ukrajinci už nečekají, že je Evropa ze všeho vytáhne

Lucie Bednárová

Po revolučních událostech před třemi lety Ukrajina k EU a Západu vzhlížela. „Očekávání, která Ukrajinci od EU měli, byla příliš vysoká. Nyní už to nepřehánějí a nečekají, že je EU zachrání,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ David Stulík z delegace EU v Kyjevě.

Od událostí na Majdanu v ukrajinském Kyjevu, tedy masových demonstrací, které začaly den poté, co místní vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s EU, uplynuly tři roky. Jak Ukrajinci vnímají EU nyní?

Podle posledních průzkumů veřejného mínění až 56 % Ukrajinců podporuje vstup Ukrajiny do EU. Dříve byla silná podpora pouze na západní Ukrajině, pak v centrální části a dnes už je to všude s výjimkou východní Ukrajiny. Před událostmi na Majdanu se pohybovala pouze kolem 35 %. I když se nálady ve společnosti proměňují a podpora od roku 2014 mírně klesá, tak většina Ukrajinců ví, že nemá jinou alternativu než orientaci na Evropu.

Je také pravda, že se v poslední době snižuje počet lidí, kteří nevědí, kam by se země měla ubírat, a roste skupina, která tvrdí, že Ukrajina by měla jít vlastním směrem, tedy nebýt součástí EU, ani celní unie s Ruskem. Těchto lidí je nyní asi 11-15 %.

Summit EU o Ukrajině

Nizozemsko získalo záruky v pěti oblastech, které by zemi měly umožnit ratifikaci asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou přesto, že tento krok v dubnu Holanďané odmítli v referendu. Právně závazný dokument uvádí, že asociační dohoda není krokem ke členství Ukrajiny v EU, neukládá unii povinnost Kyjevu pomáhat vojensky či finančně, nezakládá pro ukrajinské občany právo na volný pohyb po unii. Zdůrazňuje také, že Ukrajina bude bojovat s korupcí.

Čím je to způsobeno? Dá se říct, že Evropa Ukrajince zklamala?

Po „Revoluci důstojnosti“, jak na Ukrajině říkají Majdanu, Ukrajinci měli od EU vysoká očekávání. Slibovali si rychlé zavedení bezvízového režimu a také hodně čekali od tzv. minských dohod na východě Ukrajiny. Chtěli, aby jim EU pomohla, ale neuvědomovali si, že je to otázka spíše pro NATO, nebo jednotlivé členské státy EU, protože EU k tomu nemá pravomoci. Poté, co je zklamalo Rusko, které považovali za přítele, ale ono na ně zaútočilo, se upnuli na Západ a čekali pomoc ve stylu „vyřešte to spolu s námi, nebo za nás“. Takový přístup ale postupně změnili a nyní jsou jejich očekávání mnohem realističtější. Jen málokdo už čeká, že EU přijde a vytáhne Ukrajinu ze všech problémů.

V čem spočívala ona očekávání?

Například v tom, že Brusel bude tvrdě jednat s Ruskem. Některé jihoevropské země ale do toho začaly prohlašovat, že je potřeba s Putinem mluvit a že je to důležitý obchodní partner. Ukrajinci to cítili jako zradu. Lidé tu věří, že Ukrajina chrání Evropu od agresivní politiky Ruska, a mají proto z takovéhoto chování pocit, že Evropa jim není dost vděčná a neoceňuje jejich zásluhu.

sinfin.digital