Ruská propaganda slaví úspěchy. EU musí přemlouvat africké země, aby nevěřily Kremlu

Dalo se čekat, že Rusko jednoho dne z rukávu vytáhne trumf s názvem Kaliningrad, a je to tady. Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí vyhlásilo, že pokud nebude přeprava zboží mezi touto enklávou a hlavním územím Ruské federace „plně obnovena“, Rusko „si vyhrazuje právo podniknout kroky k ochraně svých národních zájmů“. V překladu tedy hrozba vojenským útokem na území Litvy, členského státu Severoatlantické aliance, přes které se tato přeprava po železnici odehrává.

Litva odpovídá, že nebrání přepravě ani osob, ani zboží. Nepouští ovšem ty komodity, na které se vztahují evropské sankce proti Rusku, což zahrnuje například také stavební materiály, uhlí, kovy nebo špičkové technické výrobky. Podle kaliningradských úřadů je to až polovina objednaných dodávek. Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell hájil v pondělí litevské počínání, které je v souladu s rozhodnutím EU o protiruských sankcích; Litva sama nezavádí žádná jednostranná opatření vůči Rusku, uvedl. Jedním dechem však potvrdil „obavu z ruské odvety“ a usoudil, že „je lépe být opatrný než znepokojený“.

Po diskusi s ministry zahraničí „sedmadvacítky“ vyložil, že Litva se sice nedopouští žádného jednostranného příkoří vůči Rusku, ale pro EU je přece jen lepší „pozitivní nálada a opatrný postup“. Proto bude nyní urychleně zkoumat všechny právní aspekty (aplikace sankčního mechanismu), aby bylo jisté, že nedochází k jakémukoli porušení práva. Upřesnil, že předmětem zkoumání nebude postup litevských úřadů, ale pokyny Evropské komise, jimiž se tyto úřady řídí.

sinfin.digital