Ruské rakety kontra americké stíhačky. USA a Turecko směřují k závažné roztržce

Marek Hudema

17. 04. 2019 • 19:15

Mezi USA a Tureckem to vře. V celém příběhu jde o nejmodernější zbraně, velké peníze a také o možnou špionáž. V posledním dějství turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poslal do USA svého zetě Berata Albayraka, aby odvrátil americké sankce proti své zemi. Albayrak se sice svěřil, že je optimistický, ale neuspěl.

Celý problém se dá jednoduše shrnout takto: Turecko chce nakoupit nejmodernější zbraně z Ruska i z USA. Jenže Američané se bojí, že se tak Rusové oklikou dostanou k tajemstvím, o která se Pentagon rozhodně dělit nechce. Nelibost vyvolává i fakt, že by ruský arzenál měl kupovat člen Severoatlantické aliance, kterou by to podle kritiků mohlo poškodit. Turecko ale trvá na svém. Tvrdí, že chce nakupovat zbraně, kde si zamane, a že se chce „podívat“ na moderní technologie. A nepřímo naznačuje, že právě ty z ruské dílny jsou velmi dobré.

Co konkrétně si Ankara pořizuje? Nejmodernější z běžně používaných ruských kompletů proti raketám a letadlům známý jako S-400. Současně také 100 amerických letadel F-35, na jejichž výrobě se podílí. A právě tohle vadí Američanům – bojí se, že se S-400 „naučí“ důležité údaje o F-35 a hýčkané stroje se tak rychle dostanou do taktické nevýhody.

Vzhledem k napjatým vztahům mezi Ruskem a USA a vůbec celou Severoatlantickou aliancí by to znamenalo, že se tato data dostanou velmi snadno k protivníkovi. Logicky se totiž očekává, že na S-400 budou Turky zaškolovat ruští odborníci a software k systému dodá Moskva, kam „v protisměru“ poplynou příslušné údaje související s následným používáním.

Ankara sice nabídla, že S-400 nezačlení do svého integrovaného systému protiletadlové a protiraketové obrany a že komplety budou v rozdílných provinciích, ale i tak bude třeba, aby měly k dispozici údaje o amerických (respektive tureckých) F-35. Tohoto bodu se týká i zmíněná obava z „oslabení NATO“ – pokud se systém S-400 ocitne mimo alianční struktury, fakticky se sníží příspěvek Ankary ke společné obraně.

Washington proto hodlá na Turky zatlačit. Ekonomické sankce na Ankaru dopadnou automaticky po nákupu ruské techniky – na základě zákona z roku 2017 trestajícího Rusko za vměšování do amerických voleb. Americký prezident Donald Trump může postihy odložit na neurčito a někdy to tak i dělá, v tomto případě k tomu ale přistoupit nechce. USA navíc hrozí Turecku, že ho odstřihnou od podpory pro F-35 a nedodají aktualizovaný software. Washington také podle listu The Wall Street Journal zastavil dodávky dílů pro už zakoupená letadla.

Možnosti Američanů jsou ale přesto omezené: Pokud by došlo i na zastavení dodávek samotných letounů do Turecka, přišly by američtí výrobci – zejména Lockheed Martin a Northrop Grumman – o velké peníze. Celkově má jít o kontrakt za víc než osm miliard dolarů a to není započítána výzbroj pro letouny ani jejich údržba. USA navíc samy můžou ztratit, protože můžou přijít o turecké subdodávky dílů pro F-35. To by podle časopisu The Economist znamenalo dva roky hledání nových dodavatelů.

Obě strany se tak snaží najít kompromis, ale zatím se to nedaří. Turci se totiž S-400 nechtějí za žádnou cenu vzdát. Ze tří důvodů: za prvé je to prestiž, kterou s tím spojuje prezident Erdogan. Ukazuje tím, že dokáže „vzdorovat“ Západu. Za druhé Turci tvrdí, že potřebují tyto rakety k sestřelování případných střel vypálených ze Sýrie. A že Američany nabízené Patrioty jim nestačí. A konečně za třetí, Turkům jde o to, aby měli modernější zbraně, než jejich řečtí rivalové, mimochodem také členové NATO. Zatímco Atény mají starší ruský systém S-300, Ankara se chce chlubit jeho nástupcem S-400. Zjevně i za cenu roztržky se Spojenými státy.

SDÍLET