Rusko reaguje na vyhazov diplomatů. Tlačí na přijetí Putina v Bílém domě

HalfPageAd-1

adk

03. 04. 2018 • 17:05

Miloš Zeman není jediným prezidentem, který se snaží o schůzku v Bílém domě. Na návštěvu tlačí podle zjištění listu New York Times i šéf Kremlu Vladimir Putin. Oficiální přijetí Donaldem Trumpem by mělo symbolizovat, že se Rusko po událostech kolem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii neocitlo v mezinárodní izolaci.

Mobile-rectangle-3

Rusko zesílilo tlak na setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem v Bílém domě v reakci na vyhoštění 60 diplomatů z USA a desítek dalších z evropských zemí. Poradce Kremlu pro zahraniční politiku Jurij Ušakov sice řekl, že na pozadí těchto událostí je těžké o summitu obou lídrů diskutovat, zároveň ale vyjádřil naději, že Washington nabídku nezruší.

Trump měl Putinovi schůzku navrhnout během telefonického hovoru 20. března. Uskutečnit se podle vyjádření Ušakova měla „v blízké budoucnosti“. Jeho slova potvrdil i Trump. Bílý dům však neřekl, jestli pozvání platí i navzdory novému napětí z minulého týdne. „Nebudeme v tuto chvíli nic dalšího dodávat,“ komentovala mluvčí prezidenta Sarah Huckabee Sandersová.

Bývalý velvyslanec Spojených států v Moskvě John Beyrle se domnívá, že Rusko chce schůzkou vyslat signál domácímu publiku, že je ve světě stále respektovaným hráčem. „Lidé poznali, jak silný zásah dostali. Je to způsob, jak říci, že to není tak špatné a Putin je stále vítán ve slušné společnosti.“

Schůzka s Putinem v Bílém domě by navíc šla přímo proti posledním Trumpovým krokům. A nejde jen o vyhoštění diplomatů. Trump se v posledních týdnech obklopil lidmi, kteří jsou na americké politické scéně označováni jako tzv. jestřábi. Jak poradce pro národní bezpečnost John Bolton, tak ministr zahraničí Mike Pompeo prosluli tvrdými výroky proti Rusku.

Putin se naposledy do Bílého domu podíval v roce 2005, kdy ho hostil tehdejší prezident George Bush mladší. Od Baracka Obamy nikdy pozvánku nedostal. Na americké půdě se oba lídři setkali jen v rámci jednání OSN.

Trump s Putinem osobně jednal celkem dvakrát. Loni se potkali na okraj mezinárodních summitů v Německu a Vietnamu. Pokud by se nepodařilo zrealizovat schůzku v Bílém domě, potkali by se oba státníci až v listopadu na jednání skupiny G20.

SDÍLET

Billboard-bottom-1