Rusko touží ovládnout Afriku. Klíčovým mužem je „kuchař“, který útočil na americké vojáky

Adam Kotrbatý

Naše newslettery rozesíláme každý týden

13. 06. 2019 • 08:00

Rusko vypracovalo plán, jak zvýšit svůj vliv v Africe. O strategii informovala londýnská organizace Dossier Center založená oponentem ruského prezidenta Vladimira Putina Michailem Chodorkovským. Ústřední postavou je muž, jenž má prsty i v ovlivňování prezidentských voleb v USA.

Vysloužil si přezdívku Putinův kuchař, server Vox jej ale v loňském textu označil spíše jako muže, jenž za šéfa Kremlu vykonává špinavou práci. Jevgenij Prigožin se nyní objevil jako člověk, který má hlavní roli v ruském strategickém plánu na zvýšení vlivu Moskvy v Africe. Prospěch z toho mají mít nejen Putinovi spojenci, ale také Prigožinovy firmy.

Jak vyplývá z dokumentů, které unikly prostřednictvím organizace Dossier Center, Rusko chce získat větší vliv nejen spoluprací se současnými lídry afrických zemí, ale také skrze byznys, vojenské obchody a vlastní agenty. Součástí strategie je i výchova nové generace vůdců, kteří by měli v budoucnu převzít vládu.

Rusko chce pomocí svého plánu dosáhnout většího vlivu, než který mají v oblasti Spojené státy nebo bývalé koloniální mocnosti. Putin dříve Africe nevěnoval velkou pozornost, změna přišla až po anexi Krymu, kdy Moskva ve světle sankcí a odporu západního světa potřebovala najít nové příležitosti a spojence.

Jedním z největších partnerů Kremlu na kontinentu je Středoafrická republika, kterou Rusko vnímá jako strategicky položenou zemi mezi muslimským severem a křesťanským jihem. Spojenectví Moskvě umožňuje rozpínat se napříč Afrikou. Vojenské dohody má uzavřené s 20 africkými státy. Moskva měla také pomoci zvolit nového prezidenta Madagaskaru Andryho Rajoelinu. V ruských rukou jsou tamní největší noviny. Rajoelina ale pomoc Kremlu odmítá.

Ruské ambice v Africe

Signálem, že Kreml věnuje Africe daleko větší pozornost než dříve, je také rusko-africký summit, který se v říjnu uskuteční vůbec poprvé v historii. Do Soči se sjede asi 50 afrických lídrů. Summitu budou předsedat Putin a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Putinův kuchař znovu na scéně

Plánu na dominanci v Africe se účastní i soukromé společnosti, o nichž dokument souhrnně mluví jako o „firmě“. Firma má koordinovat své kroky s ruskými ministerstvy, konkrétně s resorty obrany a zahraničí. Důležitou roli zde přitom hrají společnosti Jevgenije Prigožina, jenž je na americkém sankčním seznamu a byl mezi 13 Rusy, které loni obvinil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller ze zásahů do amerických prezidentských voleb.

Uniklé dokumenty popisují Prigožina jako hyperaktivního obchodníka se smyslem pro logistiku. Prigožinovy firmy mají do Afriky dodávat čaj, kávu nebo těstoviny pro stále rostoucí počet ruských vojáků a důstojníků. Prigožin odmítá rozhovory médiím. K plánu se nevyjádřil ani pro ruská, ani pro zahraniční média.

Prigožinovo zbohatnutí je ale svázané s osobou Vladimira Putina. Prigožin v 90. letech po propuštění z vězení, kde seděl za krádeže a zpronevěru, pracoval jako prodavač v obchodě s hotdogy. Poté si založil cateringovou společnost a luxusní restauraci, které stály na počátku jeho cesty ke slávě. Putin jeho služeb využíval především v prvním funkčním období, kdy v Prigožinově podniku hostil světové státníky.

„Vladimir Putin viděl, jak jsem ze stánku vybudoval byznys. Viděl, že mi nevadí obsluhovat vážené hosty,“ prohlásil Prigožin v roce 2011. To už jeho podnikatelské úspěchy značně narostly. Spolu s oblibou u Putina přišla například zakázka na dodávání jídla do ruských škol, zajišťoval také občerstvení na Putinově oslavě narozenin. Jeho konexe mu vynesly přezdívku „Putinův kuchař“. A také životní styl zámožného oligarchy. Prigožin vlastní palác v Petrohradu, jachtu nebo soukromé letadlo.

Mnohem přesnější je ale již zmíněný Prigožinův popis jako muže na špinavou práci. A to nejen proto, že jídlo na akcích sám nevaří. Prigožin pomáhal financovat nechvalně proslulou Agenturu pro výzkum internetu, kterou Muellerova zpráva zmiňuje jako centrum šíření falešných zpráv a ovlivňování amerických prezidentských voleb. Americká média označují agenturu za obří trollí farmu.

Když předloni Prigožin slavil narozeniny, několik zaměstnanců agentury se vyfotilo před Bílým domem s transparentem přejícím „vše nejlepší našemu drahému šéfovi k 55. narozeninám“.

Útok, který skončil fiaskem

Ministerstvo zahraničí USA zařadilo Prigožina v roce 2017 na sankční seznam. „Nejsem naštvaný, že jsem na seznamu. Pokud chtějí vidět ďábla, nechte je,“ konstatoval Prigožin pro ruskou agenturu RIA-Novosti.

Důvodem k zařazení na seznam byly mimo jiné i jeho kontrakty s ruským ministerstvem obrany. Lídr Putinových oponentů Alexej Navalnyj v roce 2017 obvinil Prigožina, že porušuje antimonopolní zákony, neb má s ministerstvem uzavřené smlouvy za 387 milionů dolarů. Ruský antimonopolní úřad ale případ uzavřel v Prigožinův prospěch, za čímž Navalný viděl Putinův vliv.

Prigožin je spojovaný především se soukromou vojenskou společností Wagner Group. Oligarcha se k Wagneru nehlásí, list Washington Post však minulý rok informoval, že Prigožin osobně dal svým žoldákům pokyn k útoku na americké vojáky v Sýrii. K němu došlo loni v únoru.

Útok byl pro ruskou stranu fiaskem. Američané se ubránili bez ztráty jediného vojáka i bez větších škod na vybavení. Naopak stovky bojovníků napojených na Wagner Group zemřely. Incident navíc zvýšil napětí mezi Moskvou a Washingtonem. Americký prezident Donald Trump označil ruskou intervenci v Sýrii za ostudnou.

Ani to ale Prigožina v očích Kremlu zřejmě nezdiskreditovalo. Centrem jeho zájmu je nyní Afrika. Důkazem budiž uniklý dopis súdánskému exprezidentovi Omaru Bašírovi, kterého armáda sesadila letos v dubnu. Prigožin si v něm stěžoval, že Bašír nedbá jeho rad, jak ovlivňovat veřejné mínění a ztížit komunikaci a propagaci kritiků.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.