Rušno kolem čínského šéfa Interpolu. Komu vadí a proč?

Výběr nového šéfa mezinárodní policie budí v určitých kruzích obavy. Amnesty International mimo jiné připomíná nevybíravý postup čínské vlády proti jejím oponentům.

Meng Chung-wej. To je jméno, které si musejí v Interpolu nově zapamatovat. Čerstvý šéf mezinárodní organizace je prvním Číňanem v jejím čele. Výběr vysokého představitele čínské bezpečnosti nicméně vyvolává obavy, že by Peking mohl jeho postavení využít při pronásledování disidentů po celém světě, napsal britský deník The Guardian.

„Je to mimořádně znepokojivé, vzhledem k dlouhodobým snahám Číny využívat Interpol k zatýkání disidentů a uprchlíků v zahraničí.“

Zvolení Menga přichází v době, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching snaží zintenzivnit svou čtyřletou protikorupční kampaň. V roce 2014 Čína vydala seznam stovky svých nejhledanějších občanů, kteří jsou podezřelí z korupce a uprchli do zahraničí. Podle čínských úřadů se zatím podařilo dopadnout a vrátit do Číny bezmála třetinu z nich.

Rada Interpolu zvolila Menga na Bali.

Západní země se ale často zdráhají s Čínou při vydávání podezřelých spolupracovat. Mnohdy odmítly vydat podezřelé, jelikož organizace na ochranu lidských práv dlouhodobě odsuzují, jak Čína zachází s vězni a že uděluje trest smrti za hospodářské zločiny. Čínské úřady navíc zemím, ze kterých mají podezřelí být vydáni, neposkytují důkazy o jejich vině. 

Meng Chung-wej

V minulosti působil jako zástupce šéfa čínské ozbrojené policie. Tyto polovojenské jednotky jsou často nasazovány v konfliktních oblastech, včetně Tibetu, hranice se Severní Koreou nebo Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.
SDÍLET
sinfin.digital