Ruští separatisté znárodňují ukrajinské podniky v Donbasu. Hrozí elektrárnám kolaps?

Separatisté na východě Ukrajiny dnes ohlásili "znárodnění" všech ukrajinských podniků umístěných v "lidových republikách" v Donbasu. Krok je reakcí na dopravní blokádu povstaleckých území, kterou od počátku února zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran kyjevského parlamentu. Těžištěm sporu jsou donbaské uhelné doly, na jejichž produkci je závislá řada ukrajinských tepelných elektráren. Energie na Ukrajině zdražila až o třetinu.

Vláda prezidenta Petra Porošenka s živelnou dopravní blokádou nesouhlasí a snaží se ji ukončit, prozatím ovšem bezvýsledně. Řadě ukrajinských regionů hrozí kolaps kvůli nedostatku elektrické energie, potíže s dodávkou elektřiny má podle agentury Interfax devět ukrajinských oblastí.

Zbraně na východě Ukrajiny neutichají. Zranění přibývají, v ohrožení se ocitli i pozorovatelé OBSE

Povstalci dali v minulých dnech Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území "znárodní", pokud do půlnoci z úterý na dnešek blokáda neskončí. Dnes vůdci "lidových republik" oznámili, že převedení podniků "pod vnější správu" vstupuje v platnost. Uhlí ze zhruba dvaceti východoukrajinských dolů prý vzbouřenci budou prodávat do Ruska.

Důsledky rozhodnutí separatistů jsou nejasné, podle ukrajinských médií praktický dopad mít nebude. Vlaky s uhlím už od počátku února stejně na Ukrajinu nejezdí. S vývozem do Ruska údajně separatisté nemohou počítat, protože tamní trh je nasycený a některé ruské doly kvůli nedostatečné poptávce utlumily těžbu.

Příměří, tajné obálky, sankce a Krym. Jaké jsou vyhlídky na ukončení konfliktu na Ukrajině?

Třikrát dražší energie

Nezávisle na nedostatečném zásobování uhlím dnes na Ukrajině stouply ceny elektrické energie pro domácnosti až o 30 procent. Jde už o páté zdražení za poslední dva roky, ve srovnání s rokem 2015 v zemi podle agentury Unian elektřina zdražila až trojnásobně.

Zvyšování cen je součástí procesu snižování státních subvencí, jež má přispět k odstranění rozpočtového deficitu. To je podmínkou půjček od Mezinárodního měnového fondu, které Ukrajina potřebuje k ozdravení ekonomiky.

SDÍLET
sinfin.digital