Saúdská Arábie dovolí ženám řídit auto, těchto 8 věcí je pro ně ale stále tabu

Vláda Saúdské Arábie umožní ženám řídit automobil. Podle královského nařízení vznikne speciální rada, která do 30 dnů přijde s odborným posudkem ke změnám v zákoně. První ženy budou moci legálně za volant zhruba v půlce příštího roku. I tak jim ale stále mnoho činností zůstane zapovězených.

Dosavadní zákaz budil nevole hlavně u ženských aktivistek. Ty se nechaly fotografovat při jízdě, za což mnohé skončily ve vězeních nebo musely zaplatit pokutu. Nyní se ale saúdskoarabská vláda snaží vymanit ze závislosti na ropě, uvolňuje otěže a ženám se tak otevírají dosud nepředstavitelné možnosti.

Trnitá cesta k vlastnímu státu. Tyto překážky by Kurdům mohly zhatit plány na nezávislost

Před dvěma týdny země ohlásila, že ženám povolí pracovat na pozici letových dispečerek. Mohou také studovat vysokou školu, závodit na olympiádě nebo být členkami poradního sboru. V roce 2015 mohly poprvé volit v lokálních volbách nebo do úřadu rovnou kandidovat. Mnoho dalších věcí je ale stále tabu.

Smíšené kolektivy

Ve volbách kandidátky například nesměly oslovovat muže. To je jedna ze zvláštností konzervativní země. Až na výjimky zakazuje smíšené kolektivy. Pokud žena nepracuje v nemocnici, bance nebo nestuduje medicínu, na muže v práci nenarazí. Došlo to dokonce tak daleko, že v roce 2013 úřady nařídily obchodům, které zaměstnávají obě pohlaví, aby pracovníky oddělovaly stěnou.

Nezávislost na mužích

Ženy se bez svolení jejich mužského „opatrovníka“ nesmějí vdávat, rozvádět, cestovat, otevírat bankovní účet, získat práci, žádat o identifikační průkaz či pas nebo jít na plánovanou operaci. To vychází z tzv. „opatrovnického“ práva, které ovlivňuje téměř každý aspekt života. Pokud není opatrovníkem otec, je jím manžel nebo jiný mužský příbuzný. Někdy tak dochází k absurdním situacím, kdy matka nesmí provádět výše zmíněné bez souhlasu svého syna.

Katalánsko zažívá před referendem o nezávislosti horké chvilky. Madrid viní z „totalitních praktik“

Vycházení bez černé róby

Volný hábit má na veřejnosti chránit ženskou skromnost. Saúdskoarabská policie letos v červenci zadržela ženu, která se na sociálních sítích prezentovala videem v minisukni.

Podnikání bez muže

Ženy mohou v Saúdské Arábii podnikat. Když si ale chtějí firmu založit, musí požádat o souhlas nejméně dva muže. Ti svědčí o jejich charakteru. Až na základě svědectví poskytují úřady půjčku nebo licenci.

Péče o děti po rozvodu

Saúdskoarabské ženy nesmí vychovávat po rozvodu chlapce starší sedmi let. Dívky mohou zůstat v péči matky o dva roky déle.

Babiš: Uhlová je lhářka, v mých drůbežárnách jsou nadstandardní podmínky. Je to socanská kampaň

Jíst v restauracích

Zákaz chození do restaurací se vztahuje na ty podniky, které nemají samostatnou a označenou rodinnou část. Tu už dnes zřizuje většina restaurací. Rodinná sekce odděluje rodiny od stolů, u nichž sedí muži. Ženy také musí používat jiný vchod než opačné pohlaví.

Spravedlivé soudy

Svědectví jednoho muže se v Saúdské Arábii rovná tomu, co před soudem prohlásí dvě ženy. Právní postavení žen je v zemi na úrovni nezletilých.

Je máslo předražené? Ministerstvo financí si posvítí na výrobce i obchodníky

Rovné dědictví

Podle práva šaría, které v Saúdské Arábii platí, dostávají dcery při dědickém řízení jen polovinu toho, co jejich bratři. Kritici ale poukazují na nesprávný výklad islámských zákonů, který někdy odsoudí ženy k chudobě, protože je jejich otec vydědí.

SDÍLET
sinfin.digital