Sázka na obchodní kartu. Britové budou chtít využít Trumpa v jednání o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová se bude snažit využít vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, aby co nejvíce posílila postavení Londýna v jednáních s EU o brexitu. Cennou pákou může být obchod.

Britská premiérka Theresa Mayová a nově zvolený americký prezident Donald Trump nemohou být různější. Temperament, vzhled i styl vyjadřování miliardáře působí v kontrastu s rezervovanou a konzervativní dcerou duchovního anglikánské církve o to výrazněji a podobně jsou na tom i jejich politické postoje.

Jak připomíná bruselský server Politico, i když Mayová v průběhu prezidentské kampaně odmítla osobní setkání s oběma kandidáty na šéfa Bílého domu (Trumpem i Clintonovou), v roce 2005 Trumpa otevřeně kritizovala za jeho postoje vůči muslimům.

Mnoho komentátorů proto v posledních dnech napadala otázka, jaké budou po jeho zvolení britsko-americké vztahy, které se mezi politiky na obou stranách Atlantiku dlouhodobě těšily zvláštnímu postavení.

Určité pochybnosti o trvání tohoto výsadního postavení musela mít i samotná britská premiérka, která proseděla hodiny u telefonu, než jí nový americký partner zavolal. Podle informací britských médií dal přednost až devíti světovým lídrům, než vytočil číslo do Downing street.

I přesto, že Mayová nepatří mezi obdivovatele Donalda Trumpa a stylu jeho politiky, podle renomovaných komentátorů udělá vše proto, aby zvláštní povahu vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi udržela. „Mayová je pragmatička,“ napsal list The Guardian.

Páka na špičky

Podobně bude britská ministerská předsedkyně přistupovat i k brexitu. Překvapivé vítězství Donalda Trumpa, který odchod Velké Británie z EU v minulosti otevřeně podpořil, může podle analytiků přinést nové možnosti, jak tlačit na unijní špičky a dohodnout pro zemi lepší podmínky. Mayová to pravděpodobně ví a bude se toho snažit plně využít.

"Británie se může s USA dohodnout o obchodní dohodě dříve než EU."

S příchodem Trumpa do Bílého domu by se ale situace mohla otočit. „V jednáních bude sice i nadále existovat určitá setrvačnost a Washington se bude prioritně zaměřovat na dotažení dříve zahájených jednání, s Trumpem se však bude vyjednávací pozice Američanů měnit,“ myslí si analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš.

Je proto možné, že nový prezident, který se netají oblibou k ochranářské politice, otevře všechny již domluvené dohody a EU jako celek tím připraví o cennou výhodu. Tím je několikaletý náskok v jednání o zmiňované TTIP.

„Z takové situace by těžila Británie. Její vstřícnost a otevřenost vůči uzavření bilaterální dohody v daleko širším měřítku, než jakou by si představovala EU (např. včetně audiovizuálního sektoru, který EU pod tlakem Francie již dopředu vyloučila), může nakonec znamenat, že Británie se může o podmínkách obchodu a vzájemném vstupu na trh s Trumpovými USA dohodnout rychleji než Brusel,“ řekl Info.cz Kruliš.

Je to mimo Trumpův zájem

"V rychlou dohodu o volném obchodu mezi USA a Velkou Británií nevěřím. Trump se bude chtít tomuto tématu vyhnout".

„Britové sázeli na to, že když vyhraje Donald Trump, tak si zvládnou rychle dohodnout dohodu o volném obchodu. Já tomu ale nevěřím. Je to jedno z témat, kterému se Trump chtít věnovat nebude,“ řekl redakci.

Prouza si myslí, že zvolení Trumpa bude pravděpodobněji rezonovat ve vnitřní politice v některých evropských zemích, které by se jím mohly inspirovat.

 

SDÍLET
sinfin.digital