Severokorejcům hrozí kvůli letošní neúrodě a sankcím hladomor, bojeschopnost armády klesá

Silná severokorejská armáda? Kim Čong-un se sice snaží přesvědčit Donalda Trumpa i celý svět o tom, že KLDR je země, které je třeba se bát, už za několik měsíců by ale bojová síla zdejší armády mohla značně klesnout. Země se totiž potýká letos s velmi špatnou úrodou a objevují se obavy, aby se neopakoval hladomor z 90. let, při kterém zemřel dle odhadů asi milion Severokorejců.

Severní Koreu zasáhla letos rozsáhlá sucha. Společně s rozšířením sankcí kvůli agresivní jaderné politice tak zemi začíná pozvolna hrozit hladomor. Dle odhadů bude letošní sklizeň až o třetinu menší oproti loňsku. Země se ale snaží od tohoto problému odvracet pozornost. Nejdůležitějším tématem jsou stále napjaté vztahy s Washingtonem a není proto možné, aby země jakkoli ukázala svoji slabinu. Nedostatek se však brzy možná podepíše i na bojeschopnosti armády. 

Nejsem udavač, Klaus ml. plácá kraviny. Možná mě ale mají za exota, říká aktivista Jakub Čech

„Je tu příliš mnoho vojáků, které je třeba nasytit,“ popisuje listu The Guardian japonský dokumentarista Jiro Ishimaru. Zdejší armádu prý tvoří asi milion vojáků. A ti už nyní začínají s jídlem obchodovat na černém trhu.

„Armádní velitelé se snaží vyšší příděly jídla svých vojáků prodávat na tajných trzích, takže na obyčejné muže ve službě už moc nezbývá,“ tvrdí Ishimaru. Bojeschopnost Kimovy armády tak může být mnohem slabší, než se navenek prezentuje. Vyostřená situace se Spojenými státy zároveň pomáhá vůdci KLDR odvést pozornost obyvatel od hrozící katastrofy.

„Tohle přesně Kim Čong-un chce. Ukazovat sílu a soudržnost. V jiné zemi by kvůli nedostatku jídla vypukly protesty, ale ne v Severní Koreji,“ vysvětluje režisér. Předpovědi však vypadají tragicky. Zásoby jídla nesnižuje pouze letošní nedostatek srážek, ale i přísnější sankce, které se na zemi snesly kvůli agresivním testům raket.

Úroda přitom letos může být nižší až o celou třetinu. V zemi, kde se většina populace věnuje zemědělství, tak nepříznivé počasí může v následujících měsících způsobit humanitární katastrofu.

SDÍLET
sinfin.digital